Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmový festival v Římě zahájily hrůzy a traumata druhé světové války

Kultura

  20:20
ŘÍM - Čtvrtý Mezinárodní filmový festival v Římě dnes zahájilo filmové drama bosenského režiséra Danise Tanoviče, jež zachycuje hrůzy války a traumata těch, kdo přežili. Festival potrvá do 23. října.

Paz Vega (Rome Film Festival 2009) foto: AFP

V porotě festivalu letos předsedá americký režisér českého původu Miloš Forman. V devíti dnech tu bude promítnuto sto třicet sedm celovečerních a dokumentárních filmů. Římský festival založil před čtyřmi lety bývalý římský starosta Walter Veltroni. Akce dává aktivní roli divákům, kteří komentují každý soutěžní film a udělují zlatého Marka Aurelia diváků.

Film Triage, příběh dvou válečných fotografů, kteří se vydali do konfliktem zmítaného Kurdistánu, ale jen jeden z nich se mohl vrátit ke své rodině v Irsku, byl natočen v kooprodukci Irska, Španělska, Belgie a Francie. Režisér Danis Tanovic, který získal za svůj snímek Země nikoho z roku 2001 Oscara za nejlepší zahraniční film, dnes řekl, že cílem jeho filmu je ukázat, jak jsou následky všech válek stejné pro všechny ty, kdo byli v bojích. Triage je mezi 14 filmy soupeřícími o nejvyšší ocenění.

Od konce druhé světové války
Na zahájení festivalu přicestovaly do Říma první zahraniční hvězdy. Mezi nimi to byl i britský herec Christopher Lee, který před více než 50 lety ztělesnil hraběte Drakulu a v posledních letech se proslavil zejména rolí čaroděje Sarumana z fantasy trilogie Petera Jacksona Pán prstenů. Lee hraje ve filmu Triage se španělskou herečkou Paz Vega (na snímku) a Irem Colinem Farrellem. "Jsem velice šťastný," řekl sedmaosmdesátiletý Lee.

"Je to moje první návštěva v Římě od konce druhé světové války," dodal. Dalšími očekávanými hvězdami na římském filmovém festivalu jsou Richard Gere, George Clooney, Colin Farrell, Helen Mirren a Meryl Streep, která obdrží zlatého Marka Aurelia za celoživotní dílo.

O nejvyšší ocenění, zlatou sošku Marka Aurelia, se ucházejí tři italské filmy, jeden francouzský, čínský, chilský, německý a španělský snímek. Porota předá 23. října zlatého Marka Aurelia za nejlepší film, stříbrného Marka Aurelia za nejlepší mužský herecký výkon a nejlepší ženský herecký výkon a také velkou cenu poroty.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!