Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kina je nepromítají. Filmy, které předpověděly teroristické útoky

Kultura

  19:17
PRAHA - Thriller Den Bastilly jako by předpovídal události z Nice. Film se až nápadně podobá útoku Tunisana, který nákladním vozem na promenádě v Nice usmrtil 84 lidí a více jak 200 jich zranil. Studio Canal nejprve rozhodlo, že snímek nebude ve Francii stahovat. Už následující den se situace změnila a distribuční společnost rozhodla stáhnout film z francouzských kin.

Z filmu Bastille Day. foto: Reprofoto

„Rozhodnutí necháváme na jednotlivých provozovatelích“, uvedlo původně Studio Canal pro francouzský deník Le Parisien. Společnost se také rozhodla odstranit plakáty a poutače, které na snímek lákaly. Film byl uveden v Austrálii nebo Singapuru, ve Spojených státech a v České republice se zatím neobjeví.

Podobný osud potkal v listopadu 2015 i francouzský film Skrytá válka od režiséra Nicolase Boukhriefa. Snímek popisuje, jak se islámští radikálové připravují na atentát. Údajně jeden z nejočekávanějších titulů loňského roku byl odložen dokonce podruhé.

Poprvé to bylo v lednu 2015 kvůli útokům na redakci Charlie Hebdo a podruhé právě kvůli listopadovým útokům v Paříži.

Distributoři rovněž nechali stáhnout plakáty filmu, je na nich totiž vyobrazená Eiffelova věž jako kalašnikov. Distributor filmu oznámil, že z hlediska morálních i obchodních zásad se film v kinech neobjeví.

Také americký western Jane got a gun v hlavní roli s Natalií Portmanovou se stal opožděnou obětí teroristických útoků. Naopak francouzsko-belgické drama Taj Mahal režiséra Nicolase Saady o teroristickém útoku na Bombaj v kinech vytrvalo.

„Myslíme si, že tváří v tvář tomuto tmářství, teroru a absurditě, slouží kinematografie právě tomu, aby byl otevřen dialog. Právě film nám v těchto těžkých chvílích umožňuje vidět svět takový, jaký je. A navíc je jisté, že pokud bychom dnes ustoupili, zítra bychom kapitulovali,“ vysvětlil distributor Bac films pro server Allocine.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat