Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gott doplácí na bývalé přátele

Kultura

  10:17
PRAHA - Kvůli vzkazům podnikatele Miroslava Provoda z příbramského vězení se jméno Karla Gotta objevuje v souvislosti s bývalými veksláky a později mocnou kriminální spodinou 90. let.

Karel Gott při vystoupení v roce 1985. foto: archivČTK

Informace jako první přinesl list MF Dnes, jehož redaktor Jaroslav Kmenta nedávno napsal knihu věnovanou králi českého podsvětí Františku Mrázkovi. Po letech se objevují detaily života jak vystřižené z filmu Bony a klid.
Provodův otec byl totiž v 80. letech předsedou Gottova fanklubu. „Vzpomínám spíš na paní Provodovou, to je báječná paní a ohromná fanynka. Byla to skvělá rodina,“ citovalo zpěváka sobotní vydání MF Dnes.

Žije na jiné planetě
Provod mladší, předrevoluční vekslák s digitálními hodinkami a později blízký „obchodní“ partner zastřeleného kmotra českého podsvětí Františka Mrázka, od Gotta koupil v roce 1984 jeho vilu v Jevanech. V hotovosti za ni zaplatil 170 tisíc tehdejších západoněmeckých marek. Provod, oficiálně zaměstnaný jako programátor, by s tehdejším platem 1500 korun měsíčně sumu naspořil za několik století.

Vila proto zůstala na úřadech i po koupi napsaná na Gotta. „Byli to výborní lidé, nenapadlo mě, že by na tom mohlo být něco špatného,“ říká dnes zpěvák, jemuž má Provod za zlé, že nedodržel pozdější dohody týkající se domu v Jevanech. „Žije na jiné planetě a je tak trochu mimo realitu,“ odfrkl si na Gottovu adresu Provod. Jenomže právě to se Provodovi i jeho příteli Mrázkovi náramně hodilo počátkem 90. let, kdy se Gott nechal namočit do neslavné kapitoly porevolučního kriminálního podnikání.

Detaily popisuje Kmenta ve zmíněné knize. Mrázek si tehdy chtěl ochránit záda před policejním vyšetřováním charitativním trikem, a tak se svým parťákem Miroslavem Provodem založili nadaci Interpo. Ta měla poskytovat dlouhodobou finanční a materiální pomoc dětem policistů, kteří zahynuli při výkonu služby. Její tváří se stal Provodův přítel z doby komunismu Karel Gott. Zpěvák byl zárukou, že, jak píše Kmenta, si nikdo „nebude spojovat Interpo s lotrovinami“ a nadace zároveň nesla jeho jméno.

Nevidím do účetnictví
Pomoc bude určena hlavně na výchovu a vzdělání osiřelých dětí. Hodláme být trvale v osobním kontaktu s rodinou zabitého policisty a poskytovat dítěti pomoc až do doby jeho nástupu do zaměstnání,“ oznámil Gott plány dobročinné organizace v květnu 1993. Dodal, že je zneklidněn skutečností, že Praha bude nesporně křižovatkou mezinárodně organizovaného zločinu.

„Z policisty se stává nepostradatelná a nejpotřebnější profese,“ řekl tehdy evidentně zneužitý Gott, přičemž největší ironií bylo, že pár policistů má dnes již mrtvý Mrázek pravděpodobně sám na svědomí. „Ještě v prosinci 1994 si nadace Interpo všichni považovali,“ píše Kmenta. „Karel Gott skvěle odváděl pozornost od skutečných záměrů Františka Mrázka a Miroslava Provoda. Nadace tehdy prorazila i na Pražský hrad.

V restauraci Na Vikárce uspořádala spolu s hradní policií vánoční besídku pro tři stovky dětí ze škol pro sluchově postižené a s vadami řeči. Velkolepou akci zahájily fanfáry Hradní stráže, děti dostaly hromady dárků a zazpíval jim – kdo jiný než Karel Gott.“

Zpěvák ovšem z nadace po třech letech raději vycouval s poukazem na to, že již s ní nechce mít nic společného. „Víte, já hlavně nemám čas se tomu věnovat. Navíc neznám pohyby peněz v té nadaci. Nemohu pohlédnout do účetnictví,“ prohlásil tehdy.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...