Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mirrenová převezme ve Varech Křišťálový globus

Kultura

  15:35
Britská herečka Helen Mirrenová bude hostem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Britská herečka Helen Mirrenová foto: Reuters

V průběhu slavnostního zahájení 47. ročníku MFF Karlovy Vary převezme britská herečka Helen Mirrenová Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Uvedli to pořadatelé festivalu na svých webových stránkách.

Karlovarský festival se uskuteční od 29. června do 7. července. Herečka bude jeho hostem společně se svým manželem, americkým režisérem a producentem Taylorem Hackfordem.

Helen Mirrenová

Helen Mirrenová ve filmu Královna

Helen Mirrenová patří k nejvýraznějším osobnostem současného světového filmu a divadla. Spolupracovala s významnými režiséry jako Peter Greenaway, Peter Weir, či Robert Altman. Zazářila například jako Marcella v dramatu Cal (režie Pat O'Connor, 1984) a za svou roli získala Cenu za ženský herecký výkon na MFF v Cannes. Ztvárnila také jednu z hlavních rolí v provokativním filmu Tinto Brasse Caligula z roku 1979. Životní úlohou se pro ni stala panovnice Alžběta II. ve filmu Stephena Frearse Královna (The Queen, 2006), za niž dostala Volpiho pohár na MFF v Benátkách, Zlatý glóbus, Oscara a prakticky všechny angloamerické výroční ceny. V roce 2003 jí byl udělen Řád Britského Impéria s titulem Dame Commander.

Helen Mirrenová uvede v rámci programu 47. ročníku MFF Karlovy Vary film The Door, v němž si zahrála hlavní úlohu pod vedením maďarského režiséra Istvána Szabóa, loňského prezidenta mezinárodní poroty MFF KV.

Jeji nejaktuálnější rolí je účast ve snímku Alfred Hitchcock and the Making of Psycho (Alfred Hitchcock a vznik Psycha), ve kterém Hitchcocka ztvárňuje britský herec Anthony Hopkins. Mirrenová hraje Hitchcockovu ženu Almu Revilleovou.

Z tvorby amerického režiséra Taylora Hackforda je možno připomenout například životopisný příběh Ray, za který získal dvě oscarové nominace. Jamie Foxx dostal za výkon v titulní roli tohoto filmu Oscara. Taylor Hackford je držitelem Oscara za krátký film Teenage Father, od roku 2009 je prezidentem organizace Directors Guild of America.

Autor:

Mohlo by vás zajímat