Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I třetí ročník soutěže v angličtině vyhrála dívka

Kultura

  12:00
Jsou dívky, co se týče literárních schopností a vyjadřování v angličtině, schopnější než chlapci? Cena mladých autorů IMPAC napovídá, že patrně ano. Třetí ročník – a potřetí se celkovou vítězkou stala dívka - Hana Vacková.

Vítězové literární soutěže, hlavní vítězka Hana Vacková uprostřed foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

A aby se to nepletlo, stejně jako dvě předchozí laureátky i Hana Vacková s textem Darwin Would Be Surprised soutěžila v kategorii pro nejstarší studenty do 19 let.

Na slavnostním vyhlášení v pražském hotelu Marriott převzala Hana Vacková diplom a finanční odměnu deset tisíc korun. Kromě toho se v červnu podívá na letošní předání Mezinárodní literární ceny IMPAC v Dublinu. Tam se česká vítězka setká také s kolegy z dalších zemí a zúčastní se literárních seminářů na Trinity College.

Obě celkové vítězky dosavadních ročníků mluvily o tomto dublinském pobytu v superlativech. Jana Frejová, která uspěla v úvodním ročníku s textem This Suit Does Not Suit Me a nyní již studuje na University of Warwick, vzpomínala: „Zážitky, které bych jinak asi nezažila, jako třeba ceremoniál, kde se předávala cena Peru Pettersonovi ve stylu black tie, nebo literární seminář s profesorkou z Trinity College. Pro mě je teď Dublin spojen s pojmem literatura.“


VÍTĚZOVÉ A POŘADÍ
kategorie do 15 let
1. Tereza Rasochová: Changes Bad and Worse
2. Ivan Mikyska: Invisible Hands    
3. Vojtěch Masařík: About David
4. Alena Krčmářová: It Is In The Rain
kategorie do 17 let
 1. 1. Marie Hlaváčková: Master Troublemaker
  2. Linda Keršnerová: Change
  3. Matyáš Kapusta: A Word And A Fire
  4. Lucie Dubnová: Crossing Over
kategorie do 19 let
 1. 1. Hana Vacková: Darwin Would Be Surprised
  2. David Semler: Change And Decay
  3. Ema Šolarová: Successor-ship
  4. Marta Šiborová: Liquefying of Coins
celková vítězka
Hana Vacková: Darwin Would Be Surprised + text v angličtině

Vloni se vítězkou s textem Should All Dreams Come True? stala Marie Šmilauerová. „S ostatními účastníky z jiných zemí jsme se velmi rychle skamarádili a po tom společném týdnu se jen velmi těžko loučili – doteď jsme v kontaktu,“ uvedla českobudějovická maturantka a přiznala, že by v budoucnu třeba i ráda na dublinské Trinity College studovala.

To by Darwina překvapilo
Soutěž, kterou spolupořádají Lidové noviny a První obnovené reálné gymnázium v Praze, byla vyhlášena ve třech věkových kategoriích. Porota ve složení Martin Hilský, Petr Fantys a Justin Quinn vybírala vítěze z 223 anglicky psaných textů na téma „Change“.

Zatímco celkovým vítězem se dosud, jak již řečeno, staly pouze dívky, v kategorii do 15 let  uspěla poprvé – konkrétně Tereza Rasochová s textem Changes Bad And Worse. V obou předchozích ročnících totiž zvítězil David Randl.

V kategorii do 17 let se vloni vítězem společně s Hanou Trnečkovou stal Matyáš Kapusta díky povídce Chance of a Lifetime. Letos jeho text A Word And a Fire stačil pouze na třetí místo. První místo získala Marie Hlaváčková za povídku Master Troublemaker. A mezi nejstaršími tedy byla nejvýše hodnocena pozdější celková vítězka Hana Vacková. Její text pro své čtenáře Lidové noviny přeložily. Originál stejně jako další oceněné texty pak lze najít na www.lidovky.cz.

Cena mladých autorů je odnoží Mezinárodní literární ceny IMPAC. Poprvé byla uspořádána v americkém Connecticutu, její tradice se poté rozšířila do Thajska, Malajsie, Finska, Polska či Ruska. Cílem soutěže je podpořit schopnost písemného vyjadřování a komunikace v anglickém jazyce.

Mezinárodní literární cena IMPAC vznikla v roce 1996 a během krátké doby si získala vysokou prestiž. Mezi jejími vítězi, kteří dostávají odměnu sto tisíc eur, je španělský prozaik Javier Marías, francouzský kontroverzní autor Michel Houellebecq či turecký nositel Nobelovy ceny Orhan Pamuk.

České kolo Ceny mladých autorů IMPAC proběhlo v letošním roce již potřetí. Loňskou vítězkou se stala Marie Šmilauerová s básní Should All Dreams Come True?, předloni porota nejvýše ocenila text Jany Frejové s názvem This Suit Does Not Suit Me. Vítězové v jednotlivých kategoriích získali šek na deset tisíc korun, celková vítězka se pak v červnu podívá do Dublinu, kde se mimo jiné setká s čerstvým držitelem International IMPAC Dublin Literary Award, která se předává od roku 1996. Laureát bude vyhlášen 11. června a získá odměnu sto tisíc eur.