Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ivan Kral: Žiji pro perfektní píseň

Kultura

  6:00
Dekádu poté, co poněkud rozčarovaně omezil zdejší aktivity, a dvanáct let od poslední řadové desky vydává nejslavnější český rocker Ivan Král nový titul Always. A plánuje častější návraty na rodnou hroudu.

Ivan Kral foto: Roman Černý

LN: Proč vlastně je mezera od předchozího alba tak dlouhá? Co jste mezitím dělal?
Ačkoliv jsem nebyl aktivní v České republice, intenzivně mě zaměstnávalo komponování pro nejrůznější projekty v USA. Ale pořád mi chyběla Praha. Nakonec, když přišla ta správná nabídka, jsem byl připraven. Nikdy nepřestávám skládat písničky, vlastně něco píšu téměř denně. Proto mám vždy nějaké písně v archivu.

LN: Deska Always tedy vznikla až v reakci na nabídku vydavatele, české pobočky Warner Music?
Ano. Ovšem ve Warner Music mi dali naprostou svobodu nejen ve výběru písní. Měl jsem plnou tvůrčí kontrolu nad vším a zároveň mě po všech stránkách podporovali.

LN: Většinu nástrojů jste si nahrával sám jako na řadě předchozích sólových alb? Můžete krátce představit, kdo na albu hraje bicí a saxofon?
Hraji na většinu nástrojů, protože je to pro mě mnohem pohodlnější než žonglovat s časovými harmonogramy čtyř dalších muzikantů, nahrávacího studia a studiového technika. Obklopuje mě spousta výborných hráčů, ale chci pracovat co nejefektivněji. V Detroitu působí velká muzikantská komunita s kořeny v rhythm’n’blues a rocku. Chtěl jsem mít na desce bubeníka, který umí hrát čistě, dokáže udržet jednoduchý rytmus, což je přesně Tino Gross. Nejen že se nám spolu dobře hraje, ale hodíme se k sobě i lidsky. Myslím, že osobní chemie velmi ovlivňuje každou nahrávku. Tinova hra na bicí je nenucená, přesto plná síly. Saxofonista Johnny byl také naprosto neuvěřitelný. Natočil sólo na první pokus, za méně než tři minuty. Pracovali jsme rychle. Také jsem se rozhodl desku sám produkovat. Většina producentů se pohybuje ve svojí charakteristické zvukové nice, ale já jsem si chtěl být jistý, že každá píseň bude mít vlastní příchuť. Do některých skladeb jsem chtěl dostat lajdácký efekt Stones, do dalších jazzovou náladovost a jiné pojmout naprosto přesně.

Ivan Král

Ivan Král

LN: Tentokrát jste vybalancoval na albu tvrdší skladby i balady. V čem vy sám vidíte rozdíly oproti titulům Nostalgia, Clear Eyes, Photoalbum?
Žiji pro perfektní píseň, bez ohledu na žánr. Někdy se mi libí čirý rock, jindy balady. Každé album reprezentuje určité období mého života. Nikoliv plánovaně, ale prostě náhodou, samovolně. Always vykresluje můj současný život, každá z písní rockuje, volá, naříká nebo přemýšlí přesně jako já.

LN: Míváte tedy pocity popsané v textu Ball And Chain (Koule a řetěz)? A jsou písně Make Up YourMind (Tak se konečně rozhodni) či Mystery Girl (Záhadná dívka) inspirovány někým konkrétním?
Když napíšu melodii, pošlu demo svojí textařce Cindy Hudsonové (též partnerka a manažerka Ivana Krále – pozn. aut.). Někdy už mám hotová slova, jindy jí nazpívám jen "la la la" pro orientaci. Často spolu mluvíme o situacích, o kterých očekávám, že je zpracuje do textu. Jako v případě Ball And Chain. Ano, přesně tak jsem se dříve cítil! Jako s koulí na noze. A jsem si jist, že každý z nás už někdy na někoho křičel Make Up Your Mind. Text Mystery Girl napsala Cindy poté, co viděla gentlemana, jak v taxíku v ulicích New Yorku sleduje sexy ženu. Vcítila se do pocitu toho pána, který byl romanticky posedlý pozorováním oné dámy.

LN: V tiskové zprávě se mluví o podzimním turné k albu v Česku. Už máte o koncertech přesnější představu? Jací muzikanti vás doprovodí?
Nemohu se dočkat, až se na česká pódia vrátím s nažhavenou kapelou. Chybělo mi české publikum, protože mi vždy dodávalo energii, až jsem pookřál. Ve skupině mám samé perfektní kluky, se kterými je snadné zkoušet. Kytaristu Honzu Ponocného, baskytaristu Jana Lstibůrka a bubeníka Romana Víchu. Všechno zapadlo na své místo. Jako vedené instinktem.

LN: V minulosti jste produkoval alba kapel Lucie, Mňága a Žďorp či Triny. Loni jste se mihl jako autor písně a hostující zpěvák na desce zpěvačky Debbi. Plánujete v Česku kromě koncertů i něco dalšího, třeba právě produkci nebo hostování?
Protože píšu a hraji v mnoha žánrech, obvykle se cítím pohodlně při spolupráci se spoustou talentovaných hudebníků. Pracuji čistě podle intuitivního výběru. Neupřednostňuji jednoho určitého zpěváka před druhým, protože by to mohlo pomoci mojí kariéře. Dělám vše pro radost, nejsem ničím limitován. Rád budu v České republice pracovat na různých kreativních projektech.

LN: S pomocí Cindy Hudsonové jste napsal knižní autobiografii Bloc To Rock. Můžete knihu přiblížit?
Knihu napsala spíš Cindy. Ona mě zná lépe, než se znám sám. Také strávila spoustu let archivováním mých fotografií, filmů a hudby, rozhovory s mými přáteli a členy rodiny. Měl jsem na ni striktní požadavek, ať vynechá sex, drogy a nemravné situace. Nechceme nikoho zranit nebo mu komplikovat život. Myslím, že jsme všichni dělali pěkně stupidní věci, hlavně já! Cindy dodala úžasné fotky a anekdoty z mých dní s Patti Smith a Iggym Popem, protože spousta lidí v Česku se mě stále ptá na New York 70. let. Kniha jako celek představuje kolekci faktů, počínaje mým dětstvím v Česku. Nechtěl jsem, aby Cindy psala o mých osobních pocitech. Ty si schovávám do rozhovorů. Je mnohem větší zábava hovořit s novináři o pocitech a muzikantských plánech než o minulosti. Minulost je pryč.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...