Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se tisklo v utajení? Výstava odkrývá poklady samizdatu

Kultura

  12:30
PRAHA - Vznikaly v provizorních podmínkách, bez přístupu k běžným technikám tisku... Výstavu reprezentativní kolekce knih a časopisů vzniklých v dobách normalizace připravila pod názvem Samizdat - tvůrčí síla odporu Národní knihovna ČR ve spolupráci s knihovnou Libri prohibiti. Výstava v prostorách Klementina se pro veřejnost otevře 14. března a potrvá do 18. dubna.

Výstava představuje knihy publikované v rámci různých samizdatových edicí i mimo ně. foto: E. Hodíková

Zakázané tiskoviny umožnily za normalizace přežití nezávislé literární i publicistické produkce. Nahrazovaly neexistující veřejnou debatu o tématech, k nimž sdělovací prostředky i režimní instituce zachovávaly nucené mlčení. Výstava se snaží postihnout tento společenský fenomén neoficiální knižní a časopisecké tvorby v kontextu 70. a 80. let minulého století.

Samizdat

Samizdatem bývají nazývány publikace a rozmnoženiny vydávané mimo dosah státního informačního monopolu. Vznikaly v podmínkách informační a ideologické hegemonie vládnoucí moci, která neumožňovala vydávání publikací, jejichž obsah by nebyl předem schválen či cenzurován. Samotný výraz "samizdat" pochází z ruštiny a dal by se přeložit jako "vydat si sám".

"V českém kontextu se slovo samizdat objevuje na počátku 70. let, neboť právě v období počínající normalizace se ukázala potřeba šíření nezávislých informací. Vznik neoficiálních tiskovin byl reakcí na posílení cenzury, pronásledování novinářů i spisovatelů a na vyloučení tisíců aktivních lidí z veřejného života. Po zformování Charty 77 umožnila existence samizdatu propojování různých okruhů undergroundu a také sdílení zpráv o represích, kterým byli odpůrci tehdejšího režimu vystaveni. Právě na tuto dobu se také soustředí připravená expozice," vysvětluje autor konceptu výstavy Petr Pospíchal.

Z výstavy Samizdat - tvůrčí síla odporu

Z výstavy Samizdat - tvůrčí síla odporu.

Výstava představuje reprezentativní kolekci knih a časopisů, která ukazuje vývoj a bohatou kulturní i informační tvorbu různých nezávislých prostředí tehdejší československé společnosti. Jsou mezi nimi periodika informačně politická, náboženská, filosofická, všeobecně kulturní, hudební i mládežnická, z nichž některá mají umělecky vyzrálé grafické i fotografické doprovodné přílohy.

K vidění budou i archivní psací stroje nebo cyklostyly

Knižní tvorba je představena tituly Edice Petlice, kterou vydával spisovatel Ludvík Vaculík, Edice Expedice vydávané Olgou Havlovou, jakož i řadou dalších knih publikovaných v rámci různých samizdatových edicí i mimo ně. Mezi raritní exponáty lze počítat například samizdatově vydaný aršík poštovních známek k desátému výročí Charty 77.

Samizdatové publikace vznikaly bez vydavatelského či finančního zajištění, bez přístupu k běžným technikám tisku.

Samizdatové publikace vznikaly bez vydavatelského či finančního zajištění, bez přístupu k běžným technikám tisku.

V expozici bude možné se zblízka seznámit s tehdejšími psacími stroji, cyklostylovými rozmnožovacími rámečky i funkčním klikovým cyklostylem. Návštěvníci získají lepší představu o rozsahu represí vůči samizdatovým tvůrcům.

"Cílem bylo zpřístupnit veřejnosti různorodé ukázky samizdatové produkce a zároveň poskytnout retrospektivní pohled na nedávnou historii z neobvyklého úhlu pohledu," dodává spoluautor výstavy Jiří Gruntorád, ředitel knihovny Libri prohibiti, která výstavu spolupořádá. Libri prohibiti spravuje největší sbírku československého samizdatu na světě (přes 13 000 knižních jednotek) a její kolekce samizdatových periodik byla v loňském roce zařazena do programu UNESCO Paměť světa.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat