Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak využít světlo k manipulaci lidského vnímání reality, ptá se festival Signal

Kultura

  6:00
Včera večer zahájený videomapingový festival Signal uvede také tvorbu vizuálního umělce Joanieho Lemerciera, která je silně ovlivněna jeho zájmem o filosofii, geometrii, fyziku a minimalistické formy. Hlavním tématem, který prolíná všechny jeho projekty, je také otázka, jak lze využít světlo k manipulaci lidského vnímání reality a odkazuje k myšlenkám o vzniku vesmíru. Jeho projekce s názvem Nimbes je k vidění v nafukovacím stanu na pražském Klárově až do 18. října.

Projekce Joanieho Lemerciera je zároveň o jediná placená projekci festivalu, vstupenky se budou prodávat i na místě za 190 korun.

Projekce Nimbes Joanieho Lemerciera proběhne v nafukovacím stanu Signal Dom.

Světelná projekce má díky motivům nejrůznějších typů krajin, architektonických struktur či hvězdných konstelací navodit až nadpozemskou atmosféru a přivést diváky k zamýšlení nad veškerými lidskými prožitky a zkušenostmi. Patnáctiminutovou cestu Lemercierovým vesmírem doprovází hudba Jamese Ginzburga.

Kromě projekce Nimbes uspěla v zahraničí také Lemercierova série světelných instalací a projekcí vulkanických procesů, která nabourává stereotypy prostorového vnímání. Například iluze výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull a projekce nejvyšší japonské hory Fudži byly vystavovány v takových světových centrech jako je jihokorejský Soul, belgický Brusel nebo Nantes ve Francii.

Z projekce Nimbes, Joanie Lemercier. (Signal festival).
Z projekce Nimbes, Joanie Lemercier. (Signal festival).

Pořadatelé očekávají půl milionu návštěvníků

Signal celkem představí dvě desítky světelných instalací a projekcí na historické domy v centru města. Pořadatelé akce očekávají kolem půl milionu návštěvníků, zájemcům proto doporučují jednosměrnou trasu po dvou desítkách zastávek programu.

Světelné atrakce budou v provozu do neděle vždy do 24:00. Jedním z dalších velkých lákadel festivalu je podle pořadatelů velkoformátový trojrozměrný videomapping na Letohrádek Kinských. Jeho autorem je turecká skupina OUCHHH, která pomocí abstraktních prvků a algoritmů transformuje klasicistní památku do podoby parametrické architektury.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!