Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jazz, soul, pop i disko. Bárta a Rolins zahájili společné turné

Slovensko

  17:30
BRNO - Jako cestu napříč žánry populární hudby pojali Dan Bárta a Dara Rolins koncertní program svého společného turné, které začalo v úterý v brněnském Semilassu. Při úvodním koncertu stačili za podpory Bártovy skupiny Illustratosphere zabrousit do jazzu, soulu, rhythm and blues, popu, funku a diska.

Dan Bárta a Dara Rolins na společném koncertě v Brně. foto: ČTK

Zazněly písně z repertoáru Bárty i Rolins, převzaté hity a publikem nadšeně aplaudované skladby kapely Sexy Dancers, v níž se oba interpreti poprvé potkali.

Rolins roztleskala publikum
Hned několik prvních skladeb naznačilo, jak oba umělci postavili program turné. Začal sám Bárta s vokální jazzovou exhibicí, následovalo sólo pro Rolins, která dokázala roztleskat publikum hned ve svém první skladbě, a poté duet. Bárta s Rolins se pak setkávali a střídali na pódiu i po zbytek večera.

Dan Bárta a Dara Rolins na společném koncertě v Brně.

Jako čtvrtá skladba zazněla píseň Some People od Sexy Dancers, následovalo jedno z překvapení - Milovanie v daždi od Richarda Müllera. "Tato píseň je od zpěváka, který je skoro dvakrát tak vyšší než my dva dohromady," dával publiku nápovědu Bárta.

Bárta s Rolins nezastírali mírné napětí spojené se začátkem turné a navzájem si pomáhali zahnat trému. "Je to první koncert," připomněla zpěvačka. "První dojem dvakrát neuděláte," řekl Bárta.

Oba zpěváci nynějším turné navazují na spolupráci z úspěšné, ale krátkodeché funkové kapely Sexy Dancers, která vznikla i zanikla v roce 1998. Na turné chtějí lidem zahrát něco trochu jiného, než na co jsou od obou interpretů z posledních let zvyklí.

Dan Bárta a Dara Rolins na společném koncertě v Brně.

Sexy Dancers založil skladatel a producent Roman Holý. Vydali jediné CD - dvoudiskový opus Butcher's On The Road se singly 04205, Some People a Slim Jim. "Rádi si uděláme šňůru, kde si to znovu přehrajeme. Mohlo by to být zajímavé pro nás i pro lidi," řekl ČTK nedávno Bárta. Soudě například podle dnešních reakcí na titulní skladbu jediné desky Sexy Dancers, přivítali obnovenou spolupráci i fanoušci obou interpretů.

V říjnu se Rolins chystá na Slovensko
O hudební doprovod se na novém turné stará Bártova kapela Illustratosphere, kterou tvoří oceňovaní muzikanti s bohatými zkušenostmi z různých žánrů. Na trombon a klávesy hraje Filip Jelínek, kontrabas a baskytaru střídá Robert Balzar, na bicí hraje Jiří Slavíček. Sestavu dále tvoří kytarista Jaroslav Friedl a pianista Stanislav Mácha.

Muzikanti plánují během března a dubna 13 dalších koncertů v českých a moravských městech. "V říjnu 2011 potěší Dara s Danem fanoušky na Slovensku," uvedla Jana Pexová z mediálního zastoupení turné. Rolins poslední měsíce trávila spíše v ústraní, kam se stáhla kvůli tragické nehodě, při níž srazila motocyklistu. Ten zraněním podlehl.

Autor: