Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Je to génius,‘ říká o kritikou zatracovaném režisérovi oscarový Anthony Hopkins

Kultura

  6:00
Herec Anthony Hopkins (Nixon, Mlčení jehňátek) si nemůže vynachválit spolupráci s režisérem Michaelem Bayem na snímku Transformers: Poslední rytíř. Jeho filmy jsou divácky oblíbené, ale kritikou naprosto strhávané.

Michael Bay foto: Reprofoto

„Říkal mi, co vše na snímku (Transformers: Poslední rytíř) už udělal. Jak to rád dolaďuje a chodí za lidmi ze speciálních efektů a designu a nutí je, aby měli třeba všechny ty světelné odlesky a metalické části správně. To mi řekl, když jsme snídali těsně před tím, než jsem s ním na filmu začal spolupracovat. Pomyslel jsem si, že ten chlap je génius. Je ze stejného těsta jako Oliver Stone, Steven Spielberg nebo Martin Scorsese,“ sdělil nadšeně pro webový portál Yahoo movies Hopkins.

Transformers: Zánik. Americký kýč samožerného režiséra šlape jako hodinky

Snímek Transformers: Poslední rytíř (premiéra 22. června) bude pátým snímkem ze série transformujících se robotů, která je postavená na obrovském úspěchu robotích hraček stejného jména od firmy Hasbro. Populární Transformeři dostali i několik televizních seriálů, knížek a videoher. Michael Bay, do té doby znám spíše jako producent a režisér snímků Armageddon, Pearl Harbor a Skála, natočil své první Transformers v roce 2007. Ve filmu si kromě mluvících, počítačem vytvořených robotů zahráli i do té doby téměř neznámí Shia LaBeouf a Megan Foxová. Film byl vcelku úspěšný u diváků i kritiky. Pak ale Bay najel na výrobní pás a chrlil nové Transformery každé dva nebo tři roky. Transformers: Pomsta poražených (2009) a Transofrmers: Odvrácená strana měsíce (2011) jsou příklady filmů, které u kritiky naprosto propadly, ale kasovně se jednalo o ohromný úspěch.

Snímek Transformers: Poslední rytíř (2017).
Snímek Transformers: Poslední rytíř (2017).

Michael Bay je často kritizován pro jednoduchost dějů ve svých filmech, pro opakování záběrů a hlavně pro vizuální peklo, které je schopný na plátně rozpoutat. Filmový kritik Tony Zhou ve svém videu vysvětluje, že Michael Bay vytváří působivé akční scény dynamickým pohybem kamery a rychlými střihy. To ovšem ve filmu nechává malý prostor všemu ostatnímu, co náhodou není mohutná exploze. Kulturní webový magazín Complex dokonce v roce 2013 sestavil žebříček dvaceti pěti nejtvrdších věcí, co kritici řekli o filmech Michaela Baye, jako „čistokrevný Bay - naprosto bez duše. Můžete si případně vzít špunty do uší.“ Michael Bay na kritiku svých filmů v rozhovoru pro MTV podal jasnou odpověď: „Milují, když můžou něco nesnášet. A mě to nezajímá. Nechme je nesnášet.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!