Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

V Hollywoodu si loni nejvíce vydělal režisér Michael Bay

Lidé

  9:51
PRAHA - Nejvyšší výdělky měl loni v Hollywoodu režisér a producent Michael Bay. Podle odhadů amerického odborného časopisu Vanity Fair si především díky filmu Transformers: Pomsta poražených přišel na 125 milionů dolarů (2,4 miliardy korun). Druhý skončil režisér a producent Steven Spielberg, kterému na 85 milionů dolarů přinesly hlavně jeho starší projekty. Třetí je díky akčnímu snímku 2012 režisér Roland Emmerich s odhadovaným ročním výdělkem 70 milionů dolarů.

Michael Bay foto: Reprofoto

Režisér James Cameron, jehož snímek Avatar se letos v lednu stal nejvýdělečnějším filmem všech dob, je v žebříčku loňských výdělků až na čtvrtém místě s odhadovanými příjmy 50 milionů dolarů. Avatar však vstoupil do kin až v polovině prosince. Od té doby již vydělal po světě na vstupném před dvě miliardy dolarů.

Steven Spielberg

Vanity Fair do žebříčku zařadil pouze lidi, kteří působí tvůrčím

Kolik si loni vydělali?    (v milionech dolarů)

1. Michael Bay 125,2
2.Steven Spielberg 85
3. Roland Emmerich 70
4. James Cameron 50
5. Todd Phillips 44
6. Daniel Radcliffe 41
7. Ben Stiller 40
8. Tom Hanks 36
9. Jeffrey Jacob Abrams 36
10. Jerry Bruckheimer 35,5

způsobem v kinematografii, tedy producenty, režiséry a filmové hvězdy. Nejsou v něm mediální magnáti nebo lidé, které primárně živí televizní tvorba. Informace o výdělcích časopis čerpal od agentů celebrit, právníků a představitelů filmových studií; v potaz bral i údaje uvedené v oficiálních filmových hitparádách.

Na pátém místě skončil režisér Todd Phillips, jemuž snímek Pařba v Las Vegas vynesl 44 milionů dolarů. Prvním hercem v žebříčku je na šestém místě britský mladík Daniel Radcliffe, který díky roli Harryho Pottera loni podle odhadů VF vydělal 41 milionů dolarů. Jeho filmová partnerka, představitelka Hermiony Emma Watsonová byla v loňském roce nejlépe vydělávající hollywoodskou herečkou. V žebříčku skončila devatenáctiletá hvězdička 14. s odhadovaným výdělkem 30 milionů dolarů.

Cameron Diaz

V první dvacítce je kromě ní z žen už jen Cameron Diazová, která skončila s 27 miliony dolarů na 19. místě. Do první desítky se ještě dostali herci Ben Stiller a Tom Hanks, režisér Jeffrey Jacob Abrams a producent Jerry Bruckheimer. V jeho případě jsou však započítány pouze výdělky z filmové tvorby, další miliony mu vydělává televizní práce. 

Autoři: ,