Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeden svět překonal divácký rekord

Kultura

  9:01
PRAHA - Hlavní cenu získal na festivalu filmů o lidských právech Jeden svět brazilský snímek U soudu. Jedna z trofejí připadla i filmu Občan Havel. Přehlídka zatím překonává divácký rekord.

Eric Bergkraut, režisér snímku Dopis Anně o novinářce Anně Politkovské, převzal z rukou bývalého českého prezidenta cenu pro film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Včera večer vyvrcholila předáním cen a projekcemi vyznamenaných snímků pražská část přehlídky filmů o lidských právech Jeden svět. Oceněné snímky dokazují to, co od počátku hlásá zakladatel přehlídky Jeden svět Igor Blaževič: nejde jen o to, přinést publiku filmy s alarmujícími tématy, musí to být zároveň dobré filmy, kinematograficky hodnotná díla.

 Cenu za nejlepší film získal brazilský snímek režisérky Marie Ramosové s názvem U soudu o nedospělých delikventech, kteří se za své činy dostali ke zvláštnímu soudu pro mladistvé.

 „Je to precizně natočený snímek, který přináší díky nestrannému pohledu režisérky respektujícímu obě zúčastněné strany jasný pohled na mikrokosmos soudu pro mladistvé v Brazílii. Režisérka volí jasný způsob vyjadřování, minimalistickým přístupem dosahuje maximálních výsledků a bere tak diváka na vskutku pozoruhodnou cestu,“ odůvodnila své rozhodnutí hlavní porota.

 Stejní porotci udíleli také Cenu za nejlepší režii - ta připadla snímku Zločin a trest, jejž v čínsko-francouzské koprodukci natočil režisér Zhao Liang. Podle porotců tento film přináší odvážný, osobitý a provokativní pohled na realitu současné Číny. „Opakováním motivů obrací režisér pozornost na detaily a umožňuje tak zcela ojedinělým způsobem pochopit onu někdy až absurdní složitost a krutost dnešní Číny,“ píše se v prohlášení hlavní poroty.

Občan Havel má kultovní potenciál
Jednu z cen získal i domácí zástupce v hlavní soutěžní sekci, dokument Občan Havel, který se už několik týdnů promítá v českých kinech a těší se značnému diváckému zájmu. Hlavní porota se rozhodla udělit mu zvláštní uznání: „Rádi bychom ocenili snímek, který každého z nás nějakým způsobem zaujal.

Domníváme se, že film Občan Havel je velmi zábavný a že se jedná o kultovní film, jenž se na mnoho let stane jakousi univerzální klasikou. Jedinečná možnost sledovat každodenní život prezidenta přináší výjimečně silný, intimní pohled na život a dobu Václava Havla. Velice si tvůrců snímku vážíme a klaníme se jejich vytrvalosti při jeho tvorbě.“

 
Oceněné filmy . Jeden svět 2008

U soudu - Brazilský snímek o nedospělých delikventech, kteří se za své činy dostali ke zvláštnímu soudu pro mladistvé. Soudkyně řeší denně desítky případů -drobné přestupky i závažné trestné činy.

Občan Havel - Pavel Koutecký sledoval s kamerou po dvě funkční období prezidenta Václava Havla. Definitivní podobu „pohledům do prezidentské kuchyně“ dal po Kouteckého smrti Miroslav Janek.

Dopis Anně - Obraz statečné ženy, zavražděné novinářky Anny Politkovské, která patřila mezi přední kritiky takzvané druhé čečenské války a jejích krvavých masakrů páchaných ruskou armádou na civilním obyvatelstvu.

Džihádem za lásku -Sugestivní snímek přináší pohled na nelehký život homosexuálů v muslimských zemích.

Festival jeden svět uděluje také ocenění, které nese jméno Rudolfa Vrby, výjimečného muže, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního
tábora Osvětim. Porota udělující tuto cenu záměrně není složena z filmařů, ale z charismatických a statečných lidí, kteří se angažují na poli obrany lidských práv.

 Podle Poroty Rudolfa Vrby měla většina snímků uvedených na festivalu vysokou kvalitu. Nakonec ocenila titul Kauza Litviněnko: „Zaujal nás jedinečným tématem, odkrývá skrytou tvář diktatury v Rusku, a pro výjimečný, odvážný a atraktivní způsob podání příběhu nepohodlné osoby, kterou diktátorský režim zavraždil.“ Porota se dále rozhodla udělit zvláštní uznání snímku Džihádem za lásku. Vysoce hodnotila jeho humanistické poselství a také zdůraznění problematiky lásky a tolerance nejen v islámském světě.

Zvláštní cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, uděluje každoročně speciální porota pod čestným předsednictvím Václava Havla. V letošním roce ji získal snímek Dopis Anně. Film švýcarského režiséra Erika Bergkrauta je velmi komplexním portrétem zavražděné ruské novinářky a bojovnice za lidská práva Anny Politkovské.

Podle Václava Havla je osud Anny Politkovské dramatem ruské demokracie. „Byla to obdivuhodná, odvážná žena a je v zájmu nás všech, ale především Rusů samotných, dobrat se pravdy o jejím zavraždění. Můžeme jen doufat, že její smrt bude pochopena jako oběť, která vyprovokuje sebezáchovné pohyby ruské společnosti,“ uvedl Václav Havel.

 Mezi další oceněné snímky patří Jeden den dánské režisérky Ditty Haarlov-Johnsenové, který získal Cenu primátora hlavního města Prahy - ta se uděluje experimentálnímu nebo animovanému filmu s tematikou lidských práv. Zvláštní uznání připadlo snímku Poprvé polského režiséra Marcina Sautnera. Cenu Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu získal německý snímek Tváře.

 Divácký zájem o festival, který nyní pokračuje v regionech, stále roste. Na dokumenty chodilo do pražských kin denně o zhruba 500 diváků více než loni. „Drtivá většina diváků zůstává v sále po projekcích na následné debaty s tvůrci filmu či odborníky na dané téma. V dotaznících si tuto možnost velmi pochvalují.

Pokud bude vzrůstající návštěvnost pokračovat i v dalších městech, překonáme loňský rekordní ročník, kdy festival celkově navštívilo více než 71 500 diváků,“ uvedl Igor Blaževič. Jen v Praze letos přišlo o deset tisíc diváků více než loni.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat