Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Joe Cocker se po deseti letech vrací do Brna, v říjnu zazpívá v Rondu

Kultura

  9:44
BRNO - Do Brna se po deseti letech vrátí britský zpěvák Joe Cocker, veterán rockové hudby a účastník Woodstocku. S doprovodnou kapelou vystoupí 7. října v hale Rondo, kde jeho nezaměnitelný chraplavý hlas v roce 2000 poslouchalo 8000 lidí.

Joe Cocker na finále soutěže American Idol 2010. foto: Reuters

"Jeden z mála žijících umělců, kteří se mohou pyšnit účastí na legendárním Woodstocku, se vrací do České republiky představit své nové album Hard Knocks," uvedl Petr Novák z agentury Live Nation. Deska zřejmě vyjde počátkem září, už v červenci ji ohlásí stejnojmenný singl, doplnil Novák. Vstupenky jsou v prodeji ode dneška za 990 korun.

V Česku Cocker naposledy zpíval v prosinci 2007, kdy téměř zaplnil Sazka Arenu v Praze. Ve stejném roce se představil i ostravskému publiku. Na brněnský koncert z roku 2000 má zpěvák možná i jednu nepříjemnou vzpomínku.

Spolu s ostatními hosty musel na několik desítek minut opustit hotel.

Anonym totiž oznámil, že v hotelu je umístěná bomba.

Joe Cocker se narodil 20. května 1944 jako John Robert Cocker v Sheffieldu.

S hudbou začínal jako bubeník v kapele The Cavaliers. Na sklonku 60. let vystupoval s kapelou The Grease Band. První vrchol popularity zažil jako zpěvák v roce 1969 na legendárním festivalu Woodstock, kde si diváky podmanil živelným soulovým podáním písně With a Little Help from My Friends od Beatles.

V 70. letech se Cocker "věnoval" nejen hudbě, ale také drogám. Po několika odvykacích kúrách a s vizáží dokumentující prožité zkušenosti se na začátku 80. let připomněl deskou Sheffield Steel a na vrchol hitparády v USA se vrátil duetem s Jennifer Warnesovou.

Definitivního comebacku se rocková legenda dočkala v 90. letech; v roce 1994 bylo výborně přijato Cockerovo album Have a Little Faith a o dva roky později "unplugged" kolekce Organic. Zatím poslední deska Hymn for My Soul vyšla v roce 2007.

Autor: