Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kašpar veze Cyrana na Kašperk, nejvýše položený hrad

Kultura

  17:00
KAŠPERSKÉ HORY - Do prostor šumavského strážního hradu Kašperk se letos už podvanácté na několik letních večerů vrátí pražský divadelní spolek Kašpar. Letos poprvé přiveze soubor klasickou divadelní hru Cyrano. Hrát se bude 7., 8., 10. a 11. srpna, řekl kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda.

Velký nos velkého ducha značí, aneb Martin Hofmann a Eva Elsnerová foto: Kašpar - Michal Hladík

Známý příběh o opravdové lásce a cti se odehraje na nejvýše položeném královském hradě v Čechách, přímo v bývalém hradním paláci. V režii Jakuba Špalka se v hlavních rolích hry, která měla v Praze premiéru v roce 2006, představí Martin Hofmann a Eva Elsnerová.

"Na Kašperk není potřeba převážet divadelní scénu. Historické kamenné zdi místy se zbytky omítky, otvory s kamenným ostěním nebo třeba skvělá akustika i blízký kontakt s divákem vytváří jedinečnou atmosféru, propojení a porozumění mezi autory, herci a diváky," slibuje kastelán.

Letní open air scéna

Také okolní příroda a drsnější šumavské klima prý občas neplánovaně zasáhnou do děje, jako třeba před pěti lety, kdy při závěrečné scéně bitvy při hře Richard III. najednou vnikla do hradního paláce silná a typicky anglická ponurá mlha. Jindy se zase poštěstí vidět při večerním představení netopýra, který prolétává velkými okenními výklenky.

V minulých letech Kašpaři na Kašperku odehráli například inscenace Hamlet, Richard III., Májový Shakespeare, Norway.today, Růže pro Algernon či Černé mléko. Jak už dříve řekl principál souboru Jakub Kašpar, Kašperk považuje spolek za svoji letní open air scénu.

Stavba středověké komnaty před očima návštěvníků

Kromě už tradičních vystoupení Kašparů hrad nabízí i další program - 16. až 18. srpna a 23. až 25. srpna to budou noční oživené prohlídky zaměřené na milostný život v dobách rytířů. Letos hrad představil i novinku při běžných prohlídkách - díky moderním projekcím přímo před lidmi roste stavba části hradu, staví se hradní místnost a nakonec ji zničí požár. "Pokud je nám známo, Kašperk je prvním a současně jediným hradem na světě, kde se kolem turistů a přímo před jejich zraky vystaví, vybaví se nábytkem a zase zanikne středověká komnata," dodal kastelán. Za měsíc vidělo nový prohlídkový okruh přes 7000 turistů.

Autor: