Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Když už tu člověk jednou je. Do kin se chystá dokument o Janu Werichovi

Jan Werich. foto: Falcon

PRAHA - Když už člověk jednou je, tak zní název celovečerního dokumentu o jednom z největších herců české historie. Jan Werich byl svobodomyslným člověk i v nesvobodné době. Snímek se dočká premiéry v českých kinech 5. srpna.
  18:00

Dokumentární film mapuje známé i méně známé okamžiky z Werichova života. Fanoušci nahlédnou za oponu vzniku Osovobozeného divadla, Werichova boje proti nacismu, působení ve Spojených státech a rozčarování z nového režimu. 

Životem a tvorbou Jana Wericha provází Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Werichova vnučka Fanča, Jiřina Bohdalová, Vladimír Just, Pavel Taussig či kamarádka Werichovy dcery Eva Tůmová.

Osvobozené divadlo V + W.
Osvobozené divadlo V + W.

„Nevyhnuli jsme se ani otázce celoživotního přátelství s Jiřím Voskovcem, které bylo narušeno realizací filmu Císařův pekař a Pekařův císař, kdy se Jan Werich bez souhlasu Voskovce vrátil k tématu Golema, jež spolu zpracovávali už před válkou. Premiéry Císařova pekaře v New Yorku se Voskovec nezúčastnil, ačkoliv tam žil a vnímal to jako zradu. Pak ale přátelství obnovili a pravidelně si psali dlouhé dopisy. Úryvky z některých dopisů ve filmu citujeme,“ vysvětlil spoluautor a spolurežisér filmu Martin Slunečko.

Za dokumentem stojí dvojice Martin Slunečko a Miloslav Šmídmajer, kteří před dvěma lety natočili pro Českou televizi úspěšný dokument o Miroslavu Horníčkovi nazvaný Miroslav Horníček: Humor není žádná sranda.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat