Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brýle Milady Horákové. Designéři se inspirují i těmi, které nosili Werich nebo Čapek

Design

  5:00
Designérské duo Ondřej Vicena a Michal Pavlát se rozhodli, že se zaměří na brýle minulých desetiletí. Jejich firma Optiqa otevřela vlastní brýlařskou dílnu, ve které si budete moci nechat vyrobit brýle podobné těm, které nosil Josef Čapek, Jaroslav Ježek, Jan Werich, Milada Horáková, Naďa Urbánková nebo Saskia Burešová. Nejnovějším počinem jsou brýle Vinohrady, podobné těm, jaké nosila Milada Horáková.

Brýle podobné těm, které nosila Milada Horáková foto: Optiqa

„Brýle mají z hlediska designu a módy jednu zásadní vlastnost, která je odlišuje od všech ostatních produktů, a sice tu, že jsou těsně spjaté s osobou, která je nosí. Bez nich si Miladu Horákovou vlastně ani neumíme představit. My jsme tyto brýle vytvořili pro činohru slovenského národního divadla přímo na míru pro hru Milada, kde si hlavní roli zahrála slovenská herečka Vladena Škorvagová. Zaujaly nás, protože se z našeho pohledu jedná o nejznámější transparentní brýle v dějinách Československa, zároveň ztělesňují i jistý symbol hodnot, skrze které lze hledět,“ říkají mladí designeři, kteří za značkou Optiqa stojí. 

Brýle podobné těm, které nosila Milada Horáková
Brýle podobné těm, které nosila Milada Horáková

Brýlařskou výrobu přímo v dílně spustili designéři až v rámci letošního Designbloku. „Vývoj technik a zvládnutí procesu výroby acetátových brýlí jsme započali již před několika lety. Tohle zapomenuté řemeslo jsme v našich končinách museli znovu objevit,“ dodávají. 

Pod názvem Optiqa funguje v Praze studio, které nejen že zachraňuje a prodává cenné brýle z dob minulých, ale také brýlové obruby navrhuje, konkrétně pro legendární českou značku Okula v Nýrsku.

Brýlařskou výrobu přímo v dílně spustili designéři až v rámci letošního...

„Snažíme se přistupovat ke každému modelu brýlí individuálně a rádi zkoumáme, jak byly vyrobeny. V našem obchodě s vintage brýlemi se ale primárně zaměřujeme kromě repase na „new old stock“ kolekce brýlí, tedy na brýle, které ještě nebyly nikým nošené. Často jsou to modely ze zapomenutých skladů, ovšem stále nositelné,“ říká designerské duo. 

A podle čeho si vybírají osobnosti, jejichž brýle napodobují? „V prní řadě se snažíme hledat historické osobnosti, se kterými by se mohlo publikum ztotožnit, osobnosti se zajímavými brýlemi, které na nikom už dnes neuvidíte, protože vyšly z módy, či je technologicky složité je vyrobit. Hledáme brýle, které vznikly v Československu, což je i hlavní téma projektu přípravy publikace Czechoslovak Eyewear East z iniciativy zakladatele projektu Optiqa Ondřeje Viceny v rámci disertace na UMPRUM. V přípravě je také stejnojmenná výstava brýlí v Retromuzeu GAVU Cheb letos v červnu, díky které vyjde první publikace mapující brýlařský design v Československu. Kniha se bude opírat právě o celou plejádu osobností, které nosily zajímavé brýle,“ vysvětlují designéři. 

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat