Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Knihy zlatou stuhou obvázané. Soutěž ocenila loňské přínosy dětské literatuře

Kultura

  9:29
PRAHA - Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře dnes dostali nakladatelská redaktorka Zuzana Kovaříková, grafik a pedagog Zdeněk Ziegler a překladatelka z norštiny, švédštiny a angličtiny Jarka Vrbová. Cenu určenou výhradně tvůrcům dětské literatury si dnes z pražského centra DOX odnesli autoři 12 titulů. Zároveň začala v tamní kavárně tradiční putovní výstava ilustrací nominovaných výtvarníků, která během roku navštíví další česká města i zahraničí.

Pavel Čech převzal 24. dubna v Praze ocenění Zlatá stuha v kategorii komiks za knihu A. foto: ČTK

Ve 25. ročníku soutěžilo téměř 150 knih, vítěze čtyři poroty vybíraly ze 37 nominovaných. Za nakladatelské počiny odborníci označili ilustrované knížky s piktogramy pro děti s autismem z nakladatelství Pasparta, které takto vydalo pohádky o dvanácti měsíčkách, o Smolíčkovi a o Koblížkovi, a knihu Papírový drak z Albatrosu.

Příběh o papírovém drakovi, ze kterého se stal drak opravdový, měl původně vyjít v roce 1968. Vrátil se však autorovi už z tiskárny, protože v pohádce je pasáž, kdy vojáci střílejí na muzeum - což se tehdy v srpnu 1968 dělo i ve skutečnosti, a kniha začala být považována za provokaci. Autor knihy Zdeněk K. Slabý ji po letech znovu poslal do nakladatelství a k humorné knížce se dohledaly i původní ilustrace Václava Sivka.

Pohádky z Pasparty doprovázejí v knize velké ilustrace, ale také obrázky, které odrážejí podobu věty, a pomáhají tak pochopit a vnímat větnou stavbu, napomáhají v mluvení i čtení a podporují čtenářské dovednosti a porozumění větám a jejich tvoření.

Nakladatelství Pasparta obdrželo 24. dubna v Praze ocenění Zlatá stuha v...
Nakladatelství Albatros obdrželo 24. dubna v Praze ocenění Zlatá stuha v...

Moje další kniha bude i o Česku, říká oceňovaná australská spisovatelka

Výroční ceny si dnes odnesly tituly, které často bodovaly i v dalších oceněních pro nejlepší tuzemské knihy, tedy v soutěži Magnesia Litera nebo Nejkrásnější české knihy roku. Barbora Klárová a Tomáš Končinský dostali cenu za knihu pro mladší děti Překlep a Škraloup, která v dětské kategorii soutěž Magnesia Litera letos vyhrála. A nominaci v této ceně měly i další dva dnes oceněné tituly, román Ivony Březinové pro starší čtenáře Řvi potichu, brácho a autorská kniha Terezy Vostradovské Hravouka, přírodozpytecké vyprávění o myšce, kterou zájem o přírodu dovedl až k sepsání vlastní knihy o přírodě.

Teoretickou publikaci Před komiksem, která čtenáře seznamuje s počátky kreslených příběhů z 19. století, z nichž později vzešel komiks jako žánr, sestavili Martin Foret a Tomáš Prokůpek - ta zase bodovala mezi Nejkrásnějšími knihami roku, stejně jako kniha Alfabeta, která ve Zlaté stuze uspěla ve výtvarné části. Učí děti abecedu pomocí pracovních listů s typografickými hrami a příklady z běžného života i fantazie.

Zlatá stuha za výtvarný počin patří grafickým designérům Ondřeji Kahánkovi a Aleši Najbrtovi za knihu Opičí král. Opičí král je pro celé generace dětí v Asii oblíbeným hrdinou, knihu doprovázejí kresby Zdeňka Sklenáře, jež před více než 50 lety pobavily čínské i české čtenáře.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat