Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kryštof Hádek je na Berlinale Shooting Star. Sám se ale hvězdou necítí

Kultura

  17:34
BERLÍN - Na nynějším filmovém festivalu Berlinale bude vyhlášen hvězdou zítřka, on sám se prý ale hvězdou necítí. Český herec Kryštof Hádek byl letos zařazen mezi deset nejnadějnějších evropských herců současnosti, kteří si odnesou ocenění Shooting Stars 2010.

Kryštof Hádek v Berlinale foto: ČTK

Hádek vidí hlavní význam ocenění především v získání dalších kontaktů v zahraničí. Sedmadvacetiletý pražský rodák by se případným novým nabídkám z ciziny prý nebránil. "Samozřejmě je tady nějaká možnost nových kontaktů a v tom si myslím, že je to nejdůležitější," připomněl.

Vedle účinkování ve válečném filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět, které mu vyneslo za roli mladého letce Karla Vojtíška nominaci na Českého lva, v divácky úspěšných komediích Bobule nebo naposledy v dramatu 3 sezóny v pekle má Hádek za sebou už i několik úloh v zahraničních filmech. Objevil se například ve španělském dramatu Cosmos, švédském filmu Flickan, americkém historickém dramatu A Son's War (Synova válka) nebo irském televizním seriálu Raw (Syrový). S prací v jiném jazyce než češtině proto nemá problémy."Vyjádřit nějaký názor nebo emoce v cizím jazyce je zajímavé, protože to není pro člověka přirozenost, když to není jeho rodný jazyk," popsal svou zkušenost s hraním v zahraničních produkcích. Foneticky se naučil například švédsky, aniž by přesně rozuměl významu všech slov.

Letošní laureáti se představili novinářům na tiskové konferenci, jejímž světlým bodem byly sarkastické Hádkovy vtipy. "Mám rád všechny režiséry. Nejlepší je ten, který vám dá roli," odpověděl například na dotaz, se kterým světovým tvůrcem by rád spolupracoval. Po svém se vypořádal i se zahřívací otázkou, jak si cení výběru mezi Shooting Stars.

"V Berlíně si to užívám. Možná až moc," poznamenal bezchybnou angličtinou.

Herecké hvězdy zítřka (Shooting Stars) v Berlinale

Žádný Němec mezi finalisty

Vedle Hádka se letos mezi deset "vyvolených" dostal kromě jiných norský chasník Anders Baasmo Christiansen, jehož film je už podruhé za sebou k vidění v Berlíně, chorvatská kráska Zrinka Cvitešičová nebo britský sympaťák Edward Hoog, který se připravuje na natáčení s režisérem amerických blockbusterů Ronaldem Emmerichem. Poprvé v třináctileté historii této ceny se mezi finalisty nedostal zástupce německé kinematografie.

Spolu s kolegy převezme Hádek cenu v pondělí večer z rukou mezinárodně úspěšného švédského herce Stellana Skarsgaarda a české herečky Ani Geislerové. Ona sama toto ocenění má už doma od roku 2004 a letos byla i v pětičlenné porotě, která její nástupce vybírala. Vedle ní byli z českých herců a hereček v minulosti titulem hvězdy zítřka poctěni i Jan Budař, Pavel Liška a naposledy v roce 2007 Klára Issová.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?
Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?

Obezita je onemocnění, se kterým si moderní medicína umí dobře poradit. Prvním krokem na cestě ke zdravějšímu organismu by proto měla být návštěva...

Mohlo by vás zajímat