Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letní filmovou školu navštíví Peter Greenaway. Promluví o smrti filmu

Kultura

  12:20
Jubilejní 40. ročník LFŠ v Uherském Hradišti uvítá velikána světového filmu Petera Greenawaye. Britský režisér divákům představí svůj zatím poslední film Goltzius a společnost Pelikán. Připomenut bude výběr z jeho dosavadní tvorby, bude mít přednášku o "smrti filmu" a nových možnostech kinematografie.

Režisér Peter Greenaway při natáčení filmu Rembrandtova Noční hlídka foto: Artcam

"Bonbonkem bude unikátní výstava Ejzenštejn v Guanajuatu. Představí kolekci režisérových kreseb a črt k tomuto snímku pořízených během práce na multimediálním projektu nazvaném Greenaway o Ejzenštejnovi. Ten obsáhne dva celovečerní a stovku krátkých multimediálních filmů," řekl hlavní dramaturg Jan Jílek. Celovečerní film Ejzenštejn v Guanajuatu bude mít premiéru začátkem příštího roku. Přibližuje dny, které slavný ruský režisér v roce 1930 prožil v Guanajuatu, když v Mexiku připravoval hraný dokument Ať žije Mexiko!

Filmy excentrického režiséra, malíře a básníka Greenawaye nabízejí obrazovou dokonalost, strhující výtvarné pojetí a mnohdy kruté, krvavé a sexuální příběhy. Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti byl už v roce 1993. Koncem 90. let se chystal na karlovarský festival, ale v poslední chvíli účast odřekl. V roce 1996 se zúčastnil mezinárodního filmového festivalu v Praze a v prosinci 2010 navštívil v Olomouci Přehlídku animovaného filmu.

Zatím posledním filmen Petera Greenawaye uvedeným v našich kinech byla Rembrandtova Noční hlídka, snímek o životě a díle jednoho z největších malířů všech dob soustředěný na dobu jeho největší slávy, kdy tvořil svůj obraz později známý jako Noční hlídka. Titulní roli ve filmu ztvárnil Martin Freeman.

Letní filmová škola se koná od 25. července do 2. srpna.

Autoři: ,

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...