Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lucerna otevře druhý kinosál, začne První republikou a Bergmanem

Kultura

  20:00
PRAHA - V těsném sousedství historického kinosálu, který koncem roku oslaví 105 let existence, otevře pražské kino Lucerna komorní sál. Oznámil to dnes vedoucí kina Bedřich Němec. První projekce už probíhají, oficiálně ale bude nový kinosál otevřen 9. ledna.

Nový malý sál pražského kina Lucerna foto: ČTK

Prostory, ve kterých vznikl, mají podle Němce zajímavou historii. Před více než 70 lety tu bývala soukromá projekční místnost spolumajitele Paláce Lucerna a zakladatele barrandovských ateliérů Miloše Havla. Ten byl strýcem prezidenta Václava Havla a jeho bratra, vědce Ivana M. Havla. Sál tehdy sloužil především soukromým předpremiérám filmů, které vznikly pod hlavičkou produkční společnosti Lucernafilm.

ČTĚTE TAKÉ

"Na uzavřené projekce sem měli přístup jen nejbližší z řad přátel majitele. Pokud je známo, nebylo zde nikdy pořádáno představení pro širší veřejnost," uvedl Němec.

Nový malý sál kina Lucerna bude slavnostně otevřen 9.1.2014

Po znárodnění byl sál zrušen a stavebně rozdělen na několik menších místností, které v průběhu let sloužily různým účelům. Poté, kdy se současný majitel v roce 2012 rozhodl vrátit prostor původnímu účelu a zřídit zde kinosál pro veřejné projekce, se uskutečnila kompletní rekonstrukce.

Malý sál nabídne nejen artovou tvorbu

"Na diváky čeká nový, technicky špičkově vybavený komorní kinosál. Má něco přes padesát sedadel a dramaturgicky bude sloužit hlavně jako alternativa k hlavnímu sálu kina. Pokud bude ve 'velké Lucerně' například tematicky zaměřená přehlídka, druhý sál nabídne program, aby si z něj vybral i 'nefestivalový' divák. Pokud bude velké kino promítat nějaký ten divácký hit, druhý sál nabídne umělečtěji založenému publiku artovou tvorbu," přiblížil Němec dramaturgii nového prostoru.

Na diváky čeká příjemný interiér. Všechna sedadla zdobí portréty předních československých, evropských i světových filmových tvůrců, včetně podobizny Miloše Havla na čestném místě uprostřed první řady.

První zkušební projekce se v novém prostoru odehrály během vánočních svátků a dnes je již sál v provozu, slavnostní oficiální otevření je ovšem plánováno na 9. ledna. A protože historie vzniku původního kinosálu sahá do 20. let minulého století, bude zde pozvaným hostům promítnuta úvodní část seriálu České televize První republika. Další provoz pak odstartuje 13. ledna přehlídka filmů Ingmara Bergmana. Ve spolupráci s distribuční společností Film Europe bude promítnuto celkem osm jeho stěžejních titulů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!