Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muchova epopej bude ve Veletržním paláci další dva roky

Kultura

  17:30
PRAHA - Slovanská epopej Alfonse Muchy zůstane ve Veletržním paláci v Praze vystavena další dva roky. Ředitelka Galerie hlavního města Prahy, která epopej spravuje, Magdalena Juříková a Vít Vlnas, pověřený řízením Národní galerie v Praze, dnes o prodloužení výstavy podepsali smlouvu.

Slovanská epopej foto: Reprofoto

"Rozměrná plátna Alfonse Muchy se těší velkému zájmu návštěvníků z domova i ze zahraničí", sdělila ČTK mluvčí NG Eva Kolerusová. Zvýšil se i zájem o stálé expozice moderního a současného umění, ale i o krátkodobé výstavy Národní galerie. "V letošním roce očekává Veletržní palác znovu rekordní počet návštěvníků", doplnila Korelusová. V loňském roce si údaje o počtu návštěvníků výstavy Slovanská epopej započítaly do své návštěvnosti obě zmíněné instituce.

ČTĚTE TAKÉ

Proti přesunu do Prahy prostestoval i Muchův potomek

Soubor 20 pláten zachycující dějiny Slovanů se do Prahy přestěhoval v roce 2011 z jižní Moravy. Přemístění epopeje vyvolalo vlnu nevole. Proti se postavil Moravský Krumlov, kde bylo dílo na tamním zámku řadu let vystaveno, ale i potomek malíře, John Mucha. Praha podle něj nesplnila přání jeho děda, který městu plátna věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojný pavilon. Metropole říká, že nemá na stavbu peníze. Po řadě diskusí, které se vedly už od 90. let, nakonec umístila epopej do Velké dvorany Veletržního paláce.

Muchova Slovanská epopej ve Veletržním paláci v Praze

Muchova plátna jsou ve Veletržním paláci umístěna tak, jak to autor původně plánoval, například podle časového sledu jednotlivých témat. Celý výstavní prostor Velké dvorany Veletržního paláce byl pro epopej speciálně upraven, je například zastíněn, aby ostré sluneční paprsky pronikající střechou malby neponičily.

GHMP plánuje s Národní galerií další projekt. V roce 2015 pod názvem Ruské avantgardy (1915 - 2015) představí v obou institucích průřez ruským výtvarným uměním 20. století se zvláštním zaměřením na estetiku ruské avantgardy a modernismu v průběhu posledních 100 let.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...