Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovanská epopej smí odjet do Japonska, řekli pražští radní

Kultura

  18:27
PRAHA - Cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej se podle všeho v roce 2017 na několik týdnů přesune na výstavu do Japonska.

Slovanská epopej foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Souhlas se zápůjčkou dvaceti pláten dnes dali pražští radní. Jednou z podmínek zápůjčky je pojištění díla na 50 milionů eur (1,27 mld. korun). Hodnota souboru, který je kulturní památkou, je podle odborníků nevyčíslitelná. Vývoz díla musí ještě povolit ministerstvo kultury.

Kam s ní v Praze? Zatím se neví

Epopej je nyní k vidění ve Velké dvoraně Veletržního paláce. Galerie hlavního města Prahy, která je správcem pláten, má ale pouze krátkodobou smlouvu na pronájem dvorany. Kde by mohla být plátna trvale vystavena, dosud není jasné. Kromě Veletržního paláce Praha stále uvažuje i o jízdárně na Pohořelci či výstavbě samostatného pavilonu. Soubor Muchových pláten zachycující slovanskou mytologii se loni přestěhoval do Prahy z Moravského Krumlova. Plátna dle malířova odkazu patří Praze. Přemístění epopeje ale vyvolalo vlnu nevole.

Výstava by se měla uskutečnit v Národním uměleckém centru v Tokiu od 7. ledna do 3. dubna 2017. Za hranicemi by dílo mělo být maximálně tři a půl měsíce. Podle materiálu schváleného radou uhradí japonská strana veškeré náklady spojené nejenom s pojištěním, ale také s převozem a případnými restaurátorskými pracemi. Půjde o zhruba 100 tisíc eur (2,53 milionu korun).

Epopej možná uvidí i v USA a ve Francii

Epopej bude podle radního Václava Novotného (TOP 09). propagovat Prahu v zahraničí. "Zápůjčka výrazným způsobem zviditelní Prahu, českou kulturu. Výrazným způsobem se zmaterializuje i v přílivu japonských turistů do Prahy," uvedl Novotný.

Mucha se v Japonsku těší velkému zájmu a výstavy v japonských galeriích obsazují první místa v mezinárodním žebříčku návštěvnosti výstav výtvarného umění. Kromě nabídky z Japonska zvažuje Praha návrh na vystavení epopeje v Chicagu, zřejmě v létě roku 2017, a Paříži.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...