Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britští Muse předvedli v O2 aréně olympijskou show

Kultura

  23:01aktualizováno  23. listopadu 0:04
PRAHA - Málo vídanou světelnou show v zaplněné pražské O2 areně nabídla kapela Muse a potvrdila tak mínění části hudebních publicistů, že se v současné době jedná o jednu z nejlepších koncertních kapel. Britští rockeři představili písně z nového alba The 2nd Law i starší hity jako Supermassive Black Hole nebo Starlight.

Pražský koncert kapely Muse foto: ČTK

Téměř polovinu repertoáru Muse tvořily skladby z nového alba, které se těší přízni většiny kritiky. Hned instrumentální začátek, během kterého se nad pódium vznesla obrácená světelná pyramida, přinesl skladby z nové desky The 2nd Law: Unsustainable a Supremacy. "Dobrý večer, Praho," pozdravil natěšené publikum frontman a zpěvák Matthew Bellamy.

Od začátku bylo jasné, že Bellamy přeháněl, když popsal novou desku na Twitteru jako "křesťansko-gangsta rapovo-jazzovou odyseu s rebelským ambientním dubstepem." Pravdu mají spíše hudební publicisté, kteří v souvislosti s albem The 2nd Law hovoří o vlivu kapel Queen a U2.

Na ploše pyramidy se odehrávaly velkolepé efekty. Například při taneční skladbě Panic Station se změnila v množství televizních obrazovek. Do varu návštěvníky, mezi kterými bylo mnoho cizinců, dostala i píseň Madness podpořená modrými a šarlatovými lasery nebo Follow Me, při které se pyramida zabarvila tisíci barevnými vlákny ve stylu obalu posledního alba Muse. Diváky i na místech k sezení zvedal falzet a naléhavý projev Bellamyho, který se ke konci téměř dvouhodinového koncertu při písni Undisclosed Desires vydal pozdravit s fanoušky v prvních řadách.

V závěru koncertu zazněla i předělávka slavné melodie harmoniky z filmu Tenkrát na západě a posluchači se dočkali i skladby Survival, která zazněla při slavnostním ceremoniálu letošních olympijských her v Londýně.

Skupina Muse vznikla v roce 1994 v britském Teignmouthu, kde se dali dohromady zpěvák, kytarista a klávesista Matthew Bellamy s baskytaristou Christopherem Wolstenholmenem a bubeníkem Dominikem Howardem. Debutové album Showbiz vyšlo v roce 1999. Rovněž s alvem Resistance v roce 2009 se hned po vydání vyšvihla do čela hitparády. Kapela dosud dvakrát obdržela prestižní hudební ocenění Brit Awards a také Grammy.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mohlo by vás zajímat