Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od Divokýho Billa k Lence Dusilové. Festival Mezi ploty láká na stovku účinkujících

Kultura

  6:00
PRAHA - Další ročník hudebního festivalu Mezi ploty se bude konat v areálu Psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích 28. a 29. května. Na čtrnácti scénách vystoupí více než stovka umělců, a to nejen hudebníků, ale i divadelníků. Dvoudenní program chce kromě kvalitní zábavy pro dospělé i děti nabídnout návštěvníkům také možnost setkání s terapeuty a psychology.

Festival Mezi ploty. foto: Mezi ploty

Letošním sloganem festivalu otázka „Jsme normální?“, kterou organizátoři kladou účinkujícím a návštěvníkům. Tvůrci festivalu se rozhodli s nadhledem ukázat, jak různé věci si lidi pod slovem „normálnost“ představují, a že je linka mezi normálním a nenormálním dost tenká. V každé programové zóně festivalu vznikne tak zvané „srdce zóny“ – místo pro setkávání lidí, kteří si chtějí spolu se špičkovými psychology a terapeuty popovídat o mezilidských vztazích, účincích drog, hlubinné psychologii nebo podstatě různých duševních chorob. Diskuse se budou účastnit odborníci jako je například vztahový psycholog a autor mnoha populárně psychologických publikací Petr Šmolka nebo znalec C. G. Junga Tomáš Holcman z Krizového centra RIAPS.

Sára Vondrášková/ Never Sol

Sára Vondrášková/ Never Sol

Lenka Dusilová vystoupí na Alternativní scéně.

Lenka Dusilová

Ředitel festivalu Robert Kozler na úvodní otázku odpovídá: „Já nevím, vím jen, že chci pomoct vytvořit svět, kde je normální se bavit, kde kamarád umí podržet kamaráda, když padá kde dnu, kde rodiče se zajímají o své děti, kde rappera nikdo nejde zavřít, kde politik se snaží o prostředí, kde se dá normálně žít, babička se nebojí, zdali jí ještě někdo někdy zavolá, svět, kde jsme otevření a jdeme za svými sny! Svět Mezi ploty.“

Letošní festivalový program bude rozdělen do pěti hlavních zón: Street Art Zone, Central park, RWE Rodinná zóna, Alternativní zóna a Divadlo za plotem.

Ústřední scéna Central Park, na kterém vystoupí kapely pro nejrší publikum, vyroste jako obvykle na prostranství před kostelem. První festivalový den tu zahraje například Lake Malawi, Divokej Bill, Mňága a Žďorp nebo punkeři Pipes and Pints, kteří sobotní program na této scéně uzavřou. Zajímavostí je, že lídr této kapely Vojta Kalina je kromě muzikanta také terapeut. V neděli se diváci hlavní scény mohou těšit na koncert Tonyi Graves, kapel Imodium či Sto zvířat, a také na písničky Jaroslava Uhlíře. Jako poslední vystoupí v neděli večer v Central parku Michal Hrůza.

Punkeři Pipes and Pints,

Punkeři Pipes and Pints,

Mňága a Žďorp.

Mňága a Žďorp patří k pravidelným účinkujícím

Alternativní zóna nabídne umělce jako je například Lenka Dusilová, Jiří Burian (Kapitán Demo), brněnská kapela Květy, Monikino Kino, Please The Trees nebo nastupující hvězda indie popu Never Sol.

Street Art Zone ocení fanoušci rapové a hiphopové scény. Vystoupí tu například a legendární PSH, James Cole, Orion, kluci z Pio Squad, ale taky Refew, DJ Doemixxx nebo Urban Robot.

Program pro celou rodinu

Pražany velmi oblíbený květnový festival láká nejen na hudbu, ale i na divadlo a zábavu pro celou rodinu. Proto největší část areálu zabere právě Rodinná zóna, složená z několika scén plných pohádek, loutek, divadla, akrobacie i hudby pro děti i dodspělé. Zahraje tu kapela Sto zvířat se svým programem pro děti, Circus Problem, DJ Mardoša z Tata bojs, Ondřej Ruml a další. Vystoupí soubory divadla Minor, Buchty a Loutky, Jiří Dědeček přečte a zazpívá texty ze svých dětských knížek, Teatr Novogo Fronta v originální grotesce pozve do světa dětské fantazie, a mnoho dalšího.

Na festivalu je bohatě zastoupen i divadelní program pro dospělé diváky, letos to budou například soubory VerteDance, Divadlo Letí, Divadlo Bolka Polívky nebo divadlo Husa na provázku.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...