Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od smrti Kaplického uplynul rok. Jeho blob Praha stále odmítá

Kultura

  10:00
PRAHA - Město Praha se poněkolikáté distancuje od návrhu Národní knihovny Jana Kaplického na pražské Letné. Radnice hlavního města již dříve uvedla, že neplatí usnesení z roku 2006 o prodeji pozemků na Letné, a v novém územním plánu tu část Letné, která byla dlouho určena pro stavbu kulturního charakteru, chce změnit na plochu pro park. Sám architekt za stavbu, s níž vyhrál mezinárodní soutěž, už bojovat nemůže. Ve čtvrtek tomu bude rok, co v Praze náhle zemřel.

Vizualizace blobu na Letné foto: Future Systems

Jeho odkaz však nese a o stavbu bude podle svých slov dále usilovat vdova Eliška Kaplický. Stavbu propaguje i Nadační fond Pro knihovnu, který před několika měsíci přišel s novou cenovou rozvahou.

Podle ní by se knihovna nemusela několikanásobně prodražit, jak dlouho tvrdí její odpůrci, ale vešla by se i dnes do původního rozpočtu kolem dvou miliard.

Existuje několik občanských iniciativ prosazujících stavbu knihovny, několik petic s tisícovkami podpisů a loni založená politická strana Blob.

"Zatím dáváme dohromady spolupracovníky a podporovatele, kandidovat bychom ale chtěli až v komunálních volbách," řekl jeden ze zakladatelů strany Martin Charvát. Příznivci strany mají prostor na Facebooku, více o straně bude podle Charváta slyšet v druhé polovině letošního roku.


Nadační fond pro knihovnu zastupují architekt a bývalý pražský primátor Jan Kasl, rektor AMU Ivo Mathé a režisérka Olga Sommerová. Aktuálně podal připomínku proti navrhované změně územního plánu. Praha jich dostala k návrhu stovky, se všemi se musí vypořádat, bude to však pravděpodobně trvat měsíce.

"Toto účelové blokování pozemku, na který byla vypsána mezinárodní architektonická soutěž a na který měla být dle usnesení ZHMP z března 2006 uzavřena kupní smlouva, považujeme za snahu vyhnout se řešení problému s nepohodlnou architekturou vítězného návrhu," uvádí fond na své internetové stránce. Navrhuje vymezit toto území jako plochu pro "veřejné vybavení".

Kdo na jeho místo?

Vývoj v posledních měsících ale naznačuje, že ani samotná NK se na rozdíl od předchozí doby nesoustředí na stavbu nové budovy. Plánuje spíše dostavbu depozitáře na okraji Prahy a lepší využití historického Klementina.

Případná veřejná stavba tak velkého významu je ale do značné míry věcí politickou a do parlamentních voleb se o jejím osudu pravděpodobně jednat nebude.

Pokud by se však někdy blob v Praze stavěl, problémem je nepřítomnost jeho autora. Architektka Eva Jiřičná však naznačila, že se o postavení knihovny nejen bude sama zasazovat, ale že by případně projekt převzala a dovedla ho k realizaci. Zatím je však nejistý i osud jihočeského koncertního sálu, který by měla dokončit také Jiřičná.

Čtěte více

Z Future Systems je nadace

Zatím posledním Kaplického projektem, který se bude realizovat, je Ferrariho muzeum v Modeně. Na stavbu bude dohlížet jeho spolupracovník Andrea Morgante, který si mezitím založil vlastní praxi Shiro Studio.

Kaplického studio Future Systems se nedlouho před jeho náhlou smrtí rozdělilo na dvě architektonické kanceláře. Kaplický si ponechal jméno Future Systems a tým čtyř architektů, zatímco jeho bývalá žena Amanda Leveteová zůstala v původním ateliéru pod firmou Amanda Levete Architects.

Loni na podzim Future Systems přestalo fungovat jako architektonické studio a změní se v nadaci. Právní otázky spojené s dědictvím po zesnulém architektovi ještě nejsou podle mediálního zástupce rodiny Radka Zemana dořešené.


Oko nad Prahou

Úmrtí Kaplického vyvolalo loni v Británii velkou pozornost a ve svých prosincových číslech se k němu vrátily britské odborné časopisy Building a Building and Design. Také známé londýnské Muzeum Designu uspořádalo v létě narychlo retrospektivu architektonických návrhů Kaplického nazvanou Vzpomínka na Jana Kaplického, architekta budoucnosti.

Velká výstava by se měla letos uskutečnit také v ČR, v pražském centru současného umění DOX. V den nedožitých 73. narozenin, které připadají na 18. dubna, bude mít premiéru film Olgy Špátové Oko nad Prahou. Připomene příběh Kaplického návrhu nové české knihovny, peripetie kolem jeho prosazování i události po Kaplického smrti.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...