Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akce 'Postav si sám' podpořila Kaplického blob

Česko

  17:20
PRAHA - Pouze několik desítek lidí zamířilo dnes odpoledne na Letnou, aby na happeningové akci podpořilo stavbu Kaplického knihovny. Po několikatisícové demonstraci na Staroměstském náměstí z minulého týdne, měla akce menší ohlasi i mezi politiky.

skládání knih do tvaru knihovny foto: Josef Hympl, Lidové noviny

Kdyby příznivci stavby Kaplického knihovny v Praze stavěli takovým tempem jako dnes, blob by na Letné asi dlouho nestál. Na happening s názvem "Postav si sám", dorazilo na avizovanou třetí hodinu odpoledne pouze několik desítek lidí, kteří položili základy modelu blobu z knížek a časopisů. Lidé se také na místě mohli podepisovat do petičních archů.

Na loučce uprostřed parku bylo ale v jednu chvíli snad více novinářů, než aktivistů. "Myslím si ale, že akce svůj účel splnila. Pokud vím organizátoři nepředpokládali nějakou masovou návštěvu. Upozornili na blob a o to šlo," řekl Lidovým novinám bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.


Původně účast na happeningu přislíbil například ministr školství Ondřej Liška nebo herečka Aňa Geislerová. Hodinu po začátku akce však na místě nebyli. Stavbu blobu přišel opět podpořit režisér Jan Svěrák , kterého tentokrát podpořil i jeho otec Zdeněk.

Setkání organizují pražští studenti, účastníky svolávají především pomocí sociální sítě Facebook. Zde zatím svou podporu stavbě nové knihovny vyjádřilo během několika týdnů na sociální síti Facebook přes 24 tisíc lidí. 

Pohádky, Lenin a Majakovskij
Mezi hromadou knih, které lidé přinesli na místo, kam Kaplický svou knihovnu projektoval, byly pohádky, staré učebnice, ale třeba také Lenin nebo Majakovskij. Příznivci knihovny mohli svůj názor vyjádřit i podpisem petičního archu, který chtějí zástupci občanské iniciativy Demokracie staví později předat na ministerstvu kultury a na pražském magistrátu. Zatím prý mají přes 2000 podpisů.

Plánují také zřídit účet, kam by veřejnost posílala peníze na zpracování projektové dokumentace. Ta by mohla být rozhodující pro budoucí osud knihovny.

Co bude s knihami, které dnes lidé přinesli, organizátoři zatím nevědí. "Asi je tu nebudeme moci nechat, asi je budeme muset odvézt," řekl jeden z organizátorů student Janek Rubeš. Studenti prý počítají s tím, že knihy odvezou nejspíš do antikvariátu.

Událost navazuje na demonstraci na podporu "chobotnice", která se konala v Praze přesně před týdnem. Kaplického návrh zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, přesto realizován nebyl. Architekt, který je široké veřejnosti v Česku znám právě především díky návrhu nové budovy Národní knihovny, zemřel náhle 14. ledna.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat