Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ozbrojte se, radí Divadlo Na zábradlí

Kultura

  17:46
PRAHA - Osudy účastníků třetího protikomunistického odboje jsou námětem hry dramatika Miroslava Bambuška s názvem Česká válka. Její premiéru uvede pražské Divadlo Na zábradlí 20. května v režii Davida Czesanyho s podtitulem Nesmířit se s daným stavem věcí. A ozbrojit se.

Petr Čtvrtníček, Miroslav Mejzlík, Igor Chmela a Ivan Voříšek foto: nazabradli.cz, Jan Dvořák

"Hra je dramatickou koláží odehrávající se v 50. letech minulého století v Československu. Je inspirována osudy několika protikomunistických odbojových skupin včetně bratří Mašínů. Příběh jedné vesnice a jedné rodiny klade stále diskutované otázky na to, zda studená válka byla válkou a zda třetí odboj byl odbojem," uvedla na setkání s novináři dramaturgyně Ivana Slámová.

Skutečné události

"Chceme hledat odpovědi a zabývat se naším pohledem a vztahem k hodnotám, za které tehdy lidé ve velkém umírali," podotkl Bambušek. Za ústřední téma hry označil hledání kořenů aktivního odporu proti systému, který chce lidi zotročit. Do hry dosadil situace, které se staly, i osoby, které skutečně existovaly.

"Jde o kombinaci událostí a osob spojených s protikomunistickým odporem" dodal autor. V textu využil příběhů několika odbojových organizací: zlínské Světlany, skupiny Černý lev 777 ze Sedlčanska a Milevska, pražské organizace Pravda vítězí, skautského hnutí, podzemní církve i bratří Mašínů.

Magdaléna Sidonová

Na jevišti se představí například Ladislav Hampl, Igor Chmela, Jiří Ornest, Petr Čtvrtníček, Zdena Hadrbolcová, Magdalena Sidonová a Natálie Drabiščáková. Další představení se uskuteční 21. a 25. května a 7., 15. a 22. června.

"Není to dokumentární drama. Hra uvádí diváky do jedné rodiny a situací, kdy se přes určité události lámou lidské charaktery. V tomto smyslu může právě divadlo udělat pro smýšlení lidí daleko víc, než historická literatura. Protože jde o emoce," řekl Bambušek.

Jan Lepšík a Miroslav Mejzlík

Pionýři na poli historie

Podle ředitelky Divadla Na zábradlí Doubravky Svobodové se bude inscenace uvádět i dopoledne pro střední školy. Také proto ji doprovází obsáhlý divadelní program s textem historika Tomáše Bursíka. "Celé to téma není dosud zpracováno, neexistují ani učebnice. V tomto smyslu je inscenace pionýrská," dodal Bambušek.

Podle režiséra zbývá do premiéry více než týden a stále se hledá forma inscenace. Má 13 postav, ale na jevišti se v tomto příběhu odehrávajícím se na přelomu 40. a 50. let objeví téměř dvě desítky lidí.

Co byl třetí odboj

Třetí odboj byl veden proti komunistické totalitě, vyvíjela ho organizovaná skupina lidí, protože s režimem nebylo možno s ní vést dialog, ani ho jakýmkoliv způsobem kritizovat. Všechny projevy nesouhlasu byly stíhány vysokými tresty odnětí svobody, často i smrtí.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!