Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padělky v prestižní galerii? Obrazy zkoumá policie

Kultura

  13:59
PRAHA - Výstavou obrazů a kreseb ruské avantgardní malířky Natalie Gončarovové v Alšově jihočeské galerii (AJG) se zabývá policie. Existuje totiž podezření, že většina vystavovaných děl je padělaná. Informují o tom servery Artalk.cz a Denik.cz.

Alšova jihočeská galerie ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích foto: Reprofoto

Pro galerii jde o velice prestižní výstavu, slavnější autorku než Gončarovou zatím nevystavovala. Obraz ruské autorky nazvaný Španělka se loni vydražil v aukční síni Christie's za 6,4 milionu liber (zhruba 181 milionů korun), a stal se tak nejdražším obrazem, jaký kdy namalovala žena.

Podvodníci ze Švýcarska a Francie

Ruský portál ArtInvestement.ru ale upozornil, že zhruba před deseti lety se na trhu objevily falešné obrazy ruské avantgardy z počátku 20. století se znaleckými posudky od Anthonyho Partona, Denise Bazetoux a Jeana Chauvelina. Ti samí nyní potvrdili pravost exponátů Gončarové. "Existuje skupina mezinárodních podvodníků ve Švýcarsku a Francii. Ti najali Partona a Bazetoux," řekl pro ruský server Peter Aven, exministr zahraničních ekonomických vztahů Ruska, bankéř, sběratel a miliardář.

Jedno z děl Natálie Gončarové v Alšově jihočeské galerii

Jedno z děl Natalie Gončarové vystavené v Českých Budějovicích

Jean Chauvelin je zase hlavní postavou případu, o němž informoval americký časopis ARTnews. Šlo o výstavu ukrajinské malířky Aleksandry Ekster v Château Museum v Tours, kterou zabavila policie. Ukázalo se totiž, že 180 ze 192 děl byly falzifikáty. "A vlastníkem 130 z nich byl právě pařížský obchodník s obrazy Jean Chauvelin, který se ruskou avantgardou zabývá od 50. let," uvedl Artalk.cz.

Výstava v Budějovicích už zaměstnává tamní policisty. "Předala jsem podnět ohledně výstavy kriminální policii k dalšímu šetření. Ta ho bude v první řadě prověřovat," řekla Deníku jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Co říkají posudky?

Expozici v AJG připravil kurátor Vlastimil Tetiva, jenž věří posudkům. "Nejsem tak úplný znalec Gončarové, ale věřím tomu, když to bylo uveřejněné v několika renomovaných monografiích," řekl. Podle něj je obvinění součástí konkurenčního boje, ale připustil, že Parton ho o sporech informoval.

"Bohužel jde v první řadě o peníze. Je to skupina z ruské strany, která využívá k diskreditaci všechno možné. Gončarova žila ve Francii a tyhle sbírky se tam objevily," dodal Tetiva.

Dočasně pověřený šéf galerie Petr Berkovský je přesvědčen, že o falza nejde. "Přiznám se, že jsem trošku překvapený. Jednání probíhala rok, všechny materiály má v ruce pan Tetiva," řekl. Jihočeský kraj, který AJG zřizuje, zatím nechce dělat závěry. "Informace ale považujeme za natolik závažné, že se jimi s ohledem na kredit galerie budeme zabývat," řekl Deníku hejtman Jiří Zimola.

Autor: