Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Pamětihodná jízda s Formanem. Na režiséra v knize všichni vzpomínají s neskrývaným respektem

Taking Off. Miloš Forman při natáčení svého amerického debutu. foto: ARCHIV MICHAELA HAUSMANA

PRAHA - Vzpomínky režisérova „skorosyna“ Radima Kratochvíla v knize Ecce homo Forman, kterou právě vydalo nakladatelství Mladá fronta, jsou ryze osobní – a o to působivější.
  5:00

Radim Kratochvíl si je podle svých slov vědom toho, že jeho vyprávění je veskrze subjektivní: „Ode mne máte obraz Miloše od jeho přítele, obdivovatele a v některých případech žáka, který k němu měl velmi blízko a zároveň s ním nebyl příbuzensky svázán. Od člověka, který si ho oblíbil takového, jaký je, s vědomím toho, že svéráz jeho charakteru a nezávislý postoj nevidí každý tak nadšeně jako já.“ Toto vyznání na konci obsáhlé knihy, kterou napsal syn exmanželky Miloše Formana Věry Křesadlové a Jana V. Kratochvíla Radim o Formanovi, je velmi důležité. Vysvětluje autorův takřka bezvýhradně obdivný tón, jaký k popisu svých vesměs mimořádných zážitků s Milošem Formanem zvolil.

Třicet let setkávání

Nevlastní bratr Formanových dvojčat Petra a Matěje měl skvělou příležitost strávit hodně času s věhlasným režisérem. Vlastně od třinácti let se s ním a blízkou rodinou a přáteli Miloše potkával třicet let. A to v situacích neoficiálních, ve dnech, kdy režisér spolu se syny a přítelem Theodorem Pištěkem vyjížděl na pravidelné pánské bicyklové túry po Evropě, ve chvílích, kdy Forman holdoval svým gastronomickým choutkám (v jižní Francii podle doporučení pana Michelina), v okamžicích přibližování pozoruhodností světa synům, ale také v klidu amerického domova, kam se oscarový tvůrce uchyloval. Radim Kratochvíl měl ovšem možnost sledovat Miloše Formana i při práci na slavných filmech, ve střižně, při setkáních s umělci světového věhlasu, kteří se stali režisérovi přáteli, parťáky, s nimiž mastil karty nebo hrál kulečník.

„Kluk“ z Prahy, který hledal svou vlastní životní i profesionální cestu, kromě jiného také jako dokumentarista, našel v Miloši Formanovi důvěryhodného a neokázalého rádce. Jistěže odlesk Formanovy slávy a oprávněného respektu, jimž se ve velkém uměleckém světě těšil, musel okouzlovat i jeho „skorosyna“, jak Radima Miloš občas rozmarně nazýval. A je jisté, že byť občasné, ale vždy intenzivní setkávání s celebritou na jedné straně a charismatickým chlapem na straně druhé muselo dospívajícího, po poznání dychtícího mladíka dost formovat.

Vyznání slavných

V knize, která je holdem i poděkováním Miloši Formanovi, se vzpomínky na neokázalé, rodinné prožitky po boku slavného Čecha v Americe, Evropě i v Česku, ty se vyznačují bezprostředností a spontánním chováním Miloše, střídají se zkušenostmi z profesionálních situací při natáčení nebo premiérách, jejichž středem režisér býval. Sami spolu vyjeli třeba na olympiádu v Barceloně, v různých časech trávili silvestra v Paříži nebo v Salcburku (v osmdesátých letech byl bujarý, v roce 1999 /2000 už by jej Miloš nejraději prospal).

Radim Kratochvíl se, jak v závěru knihy připouští, „nehodlal pouštět do hloubkových analýz jeho osobního života a vztahů“. Říká, že mu to nepřísluší a že mu do toho nic není. Čtenáře však ujišťuje, že „jízda, kterou jsem vám popsal, byla zábavná a nezapomenutelná po celých těch 30 let občasného setkávání. A nemůžu uvěřit, že už je to minulost a že už v ní dál pokračovat nebudeme.“

Čtenářům však, kromě svých zcela pozitivních vzpomínek na Miloše Formana, naděluje i množství originálních, většinou dosud nezveřejněných fotografií z „obyčejných“ i výlučných situací, jejichž aktéry jsou vedle Formana i známé osobnosti filmového světa zahraničního i domácího, snímky, které nejsou běžně k vidění a jež dokládají upřímné vztahy pozoruhodných lidí, jimiž se v životě i v práci Miloš Forman obklopil. Některé z nich Radim oslovil, aby připojili svůj názor či vzpomínku na Formana. Můžeme tedy číst, jak jej viděli a vidí Ivan Passer, Jiří Menzel, Jiří Suchý, Libor Pešek, Petr Sís (krásnou karikaturou Formana na kaprovi), Jan Schmidt, Míla Řádová či Eva Zaoralová, ale i Jean-Claude Carriere, John Klein, Michael Douglas, Treat Williams, Annie Golden, John Penner, Michael Hausman, Woody Harrelson… Někteří věcně, jiní trochu sentimentálně, mnozí s láskou, všichni však s velkým respektem.

RADIM KRATOCHVÍL (* 1977)

Absolvoval katedru filmových studií a katedru sinologie FF UK. Je překladatel a cizojazyčný průvodce, dokumentarista, autor monografie Theodor Pištěk aneb Filmové nebe první republiky (2012) a knihy o svém otci Janu V. Kratochvílovi Básník okamžiku (2015).

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat