Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Páteční koncert Lily Allen může být na delší dobu posledním

Kultura

  10:09
PRAHA - Popová hvězda Lily Allen chce založit vlastní nahrávací firmu. K tomuto rozhodnutí ji přiměly marné pokusy vyřešit problém s nelegálním stahováním hudby. Na čas proto přeruší svou kariéru v showbyznysu. Páteční pražský koncert v SaSaZu by mohl být na delší dobu jeden z posledních.

Lily Allen foto: Reprofoto

Své plány potvrdila zpěvačka v pondělí na londýnském předávání cen časopisu Q, ze kterých si odnesla ocenění za singl The Fear. Allen své rozhodnutí skončit na nějakou dobu s vystupováním prý odůvodňuje tím, že potřebuje nabrat síly a dát dohromady více materiálu pro nové skladby. "Jsem unavená. Napsala jsem už téměř o všem, co mě za posledních deset let v životě potkalo. Než začnu opět skládat, potřebuji zase normálně žít a mít nějaké zážitky," řekla zpěvačka.

O dva měsíce později
Lily Rose Beatrice Allen se narodila v roce 1985 v Hammersmith (západní Londýn) jako dcera filmové producentky Alison Owen a herce Keith Allena. Už od dětství ji svět kolem ní nutil vydobýt si své vlastní místo na slunci, do svých patnácti let doslova procestovala třináct různých škol. Z některých byla vyloučena za přestupky. V tu dobu začala také psát první hudební texty, které zaujaly producentskou dvojici Future Cut z Manchesteru a použili je i do svých skladeb.

První kontrakt přišel od Warner Music v roce 2002, byl však příliš svazující a cestu, kterou Lily ukazoval, byla výhodná jen pro label. O tři roky později se upsala labelu Regal (Parlophone) a otrávena hlemýždím tempem hudebního průmyslu začala posílat demo nahrávky na vlastní mySpace profil, kde si vytvořila za krátkou dobu obrovskou fanouškovskou základnu. Tento pozoruhodný příběh neunikl v březnu 2006 magazínu The Observer, který jí věnoval delší článek. O dva měsíce později už se objevila na titulní straně.

Pět set kusů černých desek
Na vlnu této internetové popularity vsadilo Radio One a nasadilo track LDN do vysílání. Na lis se dostala první vinylová edice tohoto singlu. Podobně tomu bylo i s prvním albem Alright, Still, které vyšlo dva dny před CD verzí, taktéž na vinylu. Růst popularity této mladé zpěvačky nabíral závratné až hysterické tempo. Tisk, rádia i televize se snažily přinášet zprávy o novém popovém talentu ze všech možných úhlů pohledu, což mediální zájem jen a jen posilovalo.

Se singlem Smile, jehož houpavou ska melodii měli na svědomí už v roce 1968 The Soul Brothers's v songu Free Soul, přišly další body v hitparádách a automatické nasazení do playlistů a do vysílání mainstreamových televizních stanic. Zároveň se dostal do éteru i singl LDN. Kde kdo by se teď pousmál nad tím, že první náklad tohoto singlu byl pouhých pět set kusů černých desek.

Autoři:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat