Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PÍSEŇ V HLAVĚ: Novoroční pocta prvnímu jitru

Kultura

  8:00
„Morning has broken like the first morning…“ Kdo tu písničku někdy slyšel, jistě uzná, že se jí nedá jen tak zbavit. Nakažlivá je melodie i úvodní slogan, v němž se nové ráno podobá prvnímu jitru světa.

Diana Krall při pražském vystoupení foto: MAFRA - Jan Zátorský

Před dvanácti lety skladbu Morning Has Broken společně natočili Art Garfunkel, Diana Krall a irská folklorní skupina Chieftains. Pikantní na jejich nahrávce byl fakt, že vznikla na úsvitu Nového roku v Antarktidě na lodi Ocean Explorer 1. Přesněji řečeno v lodní knihovně.

Garfunkel měl tuhle křehkou baladu rád odjakživa. Už v roce 1997 ji zařadil na své album Songs From A Parent To A Child, ale s půvabnou Dianou na širém moři si vedl ještě lépe. Nebyl ostatně první, koho uhranula (tedy ta píseň). Judy Collinsová, Neil Diamond, Cat Stevens, Kenny Rogers či Nana Mouskouri – ti všichni ji měli v repertoáru.

Na keltskou notu

Vznik jedné z nejznámějších světových balad však sahá ještě dál, až do roku 1931, kdy ji na nápěv lidovky Bussanan (to je taková malá vesnička na západě Skotska) složila britská spisovatelka knížek pro děti Eleanor Farjeonová.

Editor sborníku hymnů Songs Of Praise, ve kterém se text poprvé objevil, prý autorku požádal, aby doslova vzdala díky za každé nové ráno. Eleanor si vzpomněla na vánoční píseň Child In The Manger, jež se na starou keltskou notu zpívala, a začala psát.

Její verše jsou dodnes tím nejlepším způsobem, jak začít den.

Píseň v hlavě každé pondělí

Příště: Que Sera, Sera aneb Hitmaker Alfred

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat