Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poprvé knižně vyjde Exupéryho milostná korespondence. Dědicové se usmířili po téměř 20 letech

Kultura

  15:00
LYON - Ve Francii právě knižně vychází korespondence Antiona a Consuelo Saint-Exupériových. Kniha nejspíš znamená konec konfliktu mezi dědici francouzského spisovatele a dědici jeho manželky.

Antoine de Saint Exupéry. foto: ČTK/AP (1936)

Spisovatel Antoine de Saint-Exupéry si v roce 1930 vzal Consuelo Suncinovou, salvadorskou umělkyni. Láska to byla tak vroucí, že Consuelo byla spisovatelovou největší múzou. Ostatně právě ona inspirovala postavu Růže v Exupéryho nejznámějším díle, pohádce Malý princ

Malý princ
Mezi známe letce, kteří zde také působili, patřil i světoznámý spisovatel a...

V Francii právě vychází kniha obsahujících na 160 často veršovaných milostných dopisů, jež si dvojice během svého života vyměnila. To vše je doplněné o vlastnoruční ilustrace obou a poznámky k dopisům. 

Ačkoliv šlo o láskyplné manželství, nebylo tomu tak vždy, jak ukazují i dopisy. „Consuelo, má drahá, nechápeš, jak moc kvůli tobě trpím,“ píše literát v jednom z listů. „Pláču plná emocí. Bojím se, že mě vystrnadíš ze svého srdce,“ odpovídá mu manželka v jiném. Saint-Exupériovy si užívali afér, prožívali rozchody a plni emoci se znovu dávali dohromady.

Spisovatel zahynul v roce 1944 při průzkumném letu na Korsice. „Pokud mě zabijí, budu mít na Věčnosti na koho čekat,“ napsal Exupéry manželce  v jednom z posledních dopisů. Přímý důkaz o jeho smrti ale neexistoval až do roku 1998, kdy rybář z moře vytáhl stříbrný náramek se jmény manželů.

Sváry

Knižní vydání dopisů manželů Exupériových ale může naznačovat, že se po téměř dvaceti letech usmířili dědicové Antoina i Consuelo.

Exupéryho rodině nikdy Consuelo k srdci nepřirostla hlavně proto, že byla cizinkou. Ta se „pomstila“ tím, že po své smrti v roce 1979 odkázala mnoho psaných materiálů včetně výše zmíněných dopisů svému osobnímu řidiči a zahradníkovi v jedné osobě, Josému Martinézovi Fructosovi. 

Mezi oběma stranami pak od roku 2003 vzniklo hned několik sváru, z nichž některé se dostaly až před soud. Největší konflikt se odehrál v roce 2008, kdy se Exupéryho dědicové úspěšně bránili proti vydání biografické knihy o životě Antoina a Consuelo. 

Vydání knihy, na které podle francouzského nakladatelství Garamond spolupracovaly obě strany, by tedy definitivně mohlo znamenat konec nenávisti a příslib dalších děl z šuplíku oblíbeného francouzského spisovatele. 

Témata: Kultura, Literatura

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat