Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poprvé knižně vyjde Exupéryho milostná korespondence. Dědicové se usmířili po téměř 20 letech

Kultura

  15:00
LYON - Ve Francii právě knižně vychází korespondence Antiona a Consuelo Saint-Exupériových. Kniha nejspíš znamená konec konfliktu mezi dědici francouzského spisovatele a dědici jeho manželky.

Antoine de Saint Exupéry. foto: ČTK/AP (1936)

Spisovatel Antoine de Saint-Exupéry si v roce 1930 vzal Consuelo Suncinovou, salvadorskou umělkyni. Láska to byla tak vroucí, že Consuelo byla spisovatelovou největší múzou. Ostatně právě ona inspirovala postavu Růže v Exupéryho nejznámějším díle, pohádce Malý princ

Malý princ
Mezi známe letce, kteří zde také působili, patřil i světoznámý spisovatel a...

V Francii právě vychází kniha obsahujících na 160 často veršovaných milostných dopisů, jež si dvojice během svého života vyměnila. To vše je doplněné o vlastnoruční ilustrace obou a poznámky k dopisům. 

Ačkoliv šlo o láskyplné manželství, nebylo tomu tak vždy, jak ukazují i dopisy. „Consuelo, má drahá, nechápeš, jak moc kvůli tobě trpím,“ píše literát v jednom z listů. „Pláču plná emocí. Bojím se, že mě vystrnadíš ze svého srdce,“ odpovídá mu manželka v jiném. Saint-Exupériovy si užívali afér, prožívali rozchody a plni emoci se znovu dávali dohromady.

Spisovatel zahynul v roce 1944 při průzkumném letu na Korsice. „Pokud mě zabijí, budu mít na Věčnosti na koho čekat,“ napsal Exupéry manželce  v jednom z posledních dopisů. Přímý důkaz o jeho smrti ale neexistoval až do roku 1998, kdy rybář z moře vytáhl stříbrný náramek se jmény manželů.

Sváry

Knižní vydání dopisů manželů Exupériových ale může naznačovat, že se po téměř dvaceti letech usmířili dědicové Antoina i Consuelo.

Exupéryho rodině nikdy Consuelo k srdci nepřirostla hlavně proto, že byla cizinkou. Ta se „pomstila“ tím, že po své smrti v roce 1979 odkázala mnoho psaných materiálů včetně výše zmíněných dopisů svému osobnímu řidiči a zahradníkovi v jedné osobě, Josému Martinézovi Fructosovi. 

Mezi oběma stranami pak od roku 2003 vzniklo hned několik sváru, z nichž některé se dostaly až před soud. Největší konflikt se odehrál v roce 2008, kdy se Exupéryho dědicové úspěšně bránili proti vydání biografické knihy o životě Antoina a Consuelo. 

Vydání knihy, na které podle francouzského nakladatelství Garamond spolupracovaly obě strany, by tedy definitivně mohlo znamenat konec nenávisti a příslib dalších děl z šuplíku oblíbeného francouzského spisovatele. 

Témata: Kultura, Literatura

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat