Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro obří Miróovy triptychy musela Tate postavit zvláštní kóje

Kultura

  16:06
Pět ohromných triptychů Joana Miróa poprvé společně představuje výstava tohoto katalánského malíře, která ve čtvrtek začíná v londýnské galerii Tate Modern. Výstava je Miróovou největší retrospektivou v Londýně za skoro 50 let.

Joan Miró v londýnské Tate Gallery foto: ČTK

Zahrnuje na 150 pláten, kreseb a plastik. Vrcholem výstavy je pět obřích triptychů, které se poprvé sešly na jednom místě díky zápůjčkám z barcelonské galerie Fundació Joan Miró, z pařížského střediska Georgese Pompidoua a ze soukromé sbírky.

Jsou instalovány po dvou ve speciálně vytvořených osmibokých prostorách, poslední triptych výstavu uzavírá v samostatné místnosti. Pocházejí z let 1961 až 1974. První triptych - Modrá I,II,III - namaloval Miró, když mu bylo skoro sedmdesát a poslední, když překročil osmdesátku.

Joan Miró v londýnské Tate Gallery

Zatímco první dva jsou v jasně pastelových barvách, další dva mají bílé pozadí a poslední triptych nazvaný Ohňostroj tvoří bílá plátna, po nichž Miró rozstříkl černou barvu. "Triptychy radikálně mění zažité představy o tom, jaký druh umění Miró vytvářel," uvedl jeden z kurátorů výstavy Marko Daniel.

Joan Miró (1893-1983) patří k největším výtvarným umělcům 20. století, vycházel ze surrealismu a je považován za předchůdce abstraktního expresionismu. Triptychy odrážejí jeho zájem o dílo představitelů tohoto hnutí v Americe, jako byli Jackson Pollock a Mark Rothko. "Jsou úžasnou odpovědí na díla současných amerických umělců," řekl Daniel.

Joan Miró v londýnské Tate Gallery

Výstava ale chronologicky mapuje celé Miróovo dílo od figurativních začátků a plátna inspirovaná surrealismem předznamenávající jeho typický styl, který z něj podle kurátorů udělal hrdinu poválečné abstrakce.

Organizátoři výstavy také zdůrazňují, že jeho obrazy odrážejí i neklidné politické časy - během občanské války ve Španělsku i atmosféru protestu konce 60. let. Do stejné kategorie řadí i sérii Spálená plátna z roku 1973, která rozřezával a zapaloval.

Výstava nazvaná podle jedné jeho plastiky Joan Miró: The Ladder of Escape (Žebřík úniku) potrvá do 11. září. V říjnu se přestěhuje do Barcelony a v květnu 2012 do Národní galerie ve Washingtonu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!