Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průvodce letními koncerty: od Paula Anky po Julii Holter

Kultura

  16:00
Prarodiče půjdou na Paula Anku či Jeffa Becka, vnuci zajdou na Creepy Teepee, trenčínskou Pohodu nebo Elekci. Různým generacím i komunitám jsou určeny další a další ohlašované letní koncerty.

Julia Holter foto: Rick BahtoReprofoto

Letní festivaly, byť často jen s lokální atraktivností, se staly v Česku všudypřítomným základem hudební letní sezony: k nim však organizátoři hlásí další a další program. Posledním výrazným přírůstkem mezi koncertní avíza je koncert kanadského hvězdného Paula Anky. Koncert v pražském Kongresovém centru (20. července) je jeho premiéra v České republice: sice už u nás vystoupil, ale to bylo ještě v dobách socialistického Československa.

Víc než jen Dajána

Paul Anka je pro české publikum především autorem "Dajány", tedy prosté, fatálně vlezlé písně Diana, jejíž baladicky zpomalenou verzi u nás proslavil nejprve Milan Chladil a po něm celé generace táborákových sborů. Ale - dnes dvaasedmdesátiletý - zpěvák má dost zajímavou historii jako úspěšný autor: mimo jiné napsal největší hit Toma Jonese She’s A Lady a také anglický text k sinatrovskému šlágru My Way.

Paul Anka

V dobách mocného nahrávacího průmyslu to z něj udělalo jak celoživotně zajištěného člověka, tak vlivnou osobnost: není divu, že s ním v roce 1983 Michael Jackson vymyslel a natočil píseň, která se stala základem posmrtně vydané This Is It. Třešničkou na dortu kariéry se stal Ankův "omlazující" comeback s albem Rock Swings (2005): bigbandová verze ikonické písně Kurta Cobaina a Nirvany Smells Like Teen Spirit pak přešla do repertoáru mnohých středoproudařů (mimo jiné Lucie Bílé), kteří už neměli jemný nadhled Paula Anky.

Do Trenčína i Kutné Hory

Na Paula Anku zamíří především generace se vztahem k nástupu rock’n’rollu. Pro "starorockerské" publikum je toho v nabídce víc: artrockoví dinosauři Yes, kteří avizují plné znění tří svých klíčových alb (30. 5., Kongresové centrum Praha), a Jeff Beck v Jízdárně Pražského hradu (4. 6.).

Britský kytarista Jeff Beck

Letní sezona není jen časem koncertů a festivalů ryze zábavných. Postupně se do ní během nedávných let začaly odvažovat i dramaturgicky propracovanější akce. Ponětí o "náročnější" úrovni je koneckonců velmi relativní: připomeňme, že nejmasovější slovenský festival Bažant Pohoda má program tak svázaný s nezávislým popem a čerstvými trendy, že na něco takového si české akce netroufají pomyslet. Trenčínská Pohoda (10.-12. 7.) letos avizuje německé zakladatele elektropopu Kraftwerk, dále tu vystoupí The Afghan Whigs, Disclosure, Tame Impala, Tune-Yards, Azaelia Banks, ale i čeští WWW, Never Sol, Ivan Mládek a Ukrajinská národní filharmonie.

Tentýž víkend přivítá areál pivovaru v Kutné Hoře další ročník festivalu Creepy Teepee. Ten se za šest let existence stal vyhlášeným srazem příznivců čerstvé popkultury, antimainstreamové sítě klubových kapel, které nestoupají k hvězdné slávě, ale spíš obšťastňují uměřeně velké komunity v mnoha zemích. Creepy Teepee, vybudované instinktivně zdejšími výtvarníky ze sdružení A. M. 180, tak vlastně reprezentuje hudbu po rozpadu velkého gramoprůmyslu.

Letos kutnohorští ulovili pro českou premiéru poměrně významnou hvězdu: americkou zpěvačku a vystudovanou skladatelku Julii Holter, která svá alba ráda protkává leitmotivy a pohybuje se na hranici melodického popu s experimentem. Její poslední deska Loud City Song figurovala vysoko v mnoha žebříčcích loňského roku: už jen jedno z jejích témat, paparazziové jako metafora bulvarizované společnosti, je výstižně současné.

Elekce? Česká elektrická erekce

Teprve odnedávna se čeští pořadatelé učí pracovat s pojmem showcase - tedy "předváděčkou" domácích umělců nebo nových projektů na prezentačních koncertech, kde jsou v publiku také profesionálové z oboru. Showcase funkční a intenzivní roste z festivalu mladé elektronické hudby Elekce, který má ambici zachycovat talenty a dění na české scéně. "České elektronice se po dlouhé době začíná dařit -z klubů se začíná dostávat i do MP3 přehrávačů, rádií, videí, filmů - takřka všude. I z tohoto důvodu tento rok máme potřebu na tento jev reagovat, a to tématem Progres," říkají organizátoři.

Jednodenní festival (6. 6.) svede do pražské MeetFactory jednak zájemce o workshopy, a pak publikum zdejších "producentů", jak si říkají zdejší autoři elektronické hudby. Vystoupí DJ Felix!, jedna z nemnoha dívčích sólových autorek na scéně pod jménem MGDLN, dále projekty fm, Holy, HRTL, dné a další. Elekce (spolu s putovní koncertní showcase Flexy) ukazuje, že mladá generace elektroniků vnímá sebeprezentaci jako samozřejmou součást aktivit na scéně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!