Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První český koncert skupiny Portishead slibuje velkou podívanou

Kultura

  7:00
PRAHA - Průkopníci trip hopu si tuzemskou premiéru odbudou ve středu 19. června v pražské Tipsport Areně na Výstavišti v Holešovicích.

Portishead foto: Arts Marketing

Kultovní britské trio svým fanouškům slibuje velkou show, co se týká skvělého zvuku i velkoplošných projekcí. Jako předkapelu si Portishead přivezou londýnskou ženskou postpunkovou formaci Savages, která v poslední době hýbe britskou hudební scénou.

Pobřežní nálada

Portishead založili v roce 1991 zpěvačka Beth Gibbons s klávesistou a multiinstrumentalistou Geoffem Barrowem, který skupinu pojmenoval po pobřežním městečku kousek od Bristolu, kde vyrůstal. V roce 1994 vyšlo jejich debutové album Dummy, které se ve Velké Británii - i přes nechuť muzikantů jakkoli se mediálně prezentovat - setkalo až s nečekaným ohlasem.

Deska získala prestižní Mercury Music Prize a krátce po jejím vydání se třetím oficiálním členem kapely stal kytarista Adrian Utley, jenž album koprodukoval a také hrál ve většině skladeb.

O tři roky později vyšlo skupině druhé, eponymní album. Od roku 1999 se všichni hráči věnovali vlastním sólovým projektům a producentské práci.

V roce 2005 se Portishead opět dali dohromady a poprvé po sedmi letech koncertovali v Bristol Academy na benefičním koncertě pro oběti tsunami. Třetí studiové album s prostým názvem Third vyšlo v dubnu 2008.

SAVAGES

Kapelu tvoří čtyři hudebnice: Jehnny Beth (zpěv), Gemma Thompson (kytara), Ayse Hassan (baskytara) a Fay Milton (bubny). Syrový a temný styl Savages připomíná rané Public Image Ltd., Siouxsie And The Banshees nebo Joy Division. Není divu, že jejich hudba zaujala zástupce mnoha médií – včetně deníků The Guardian, The Observer, New Musical Express, Pitchfork Media, Louder Than War apod.

Autor: