Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Román nositele Nobelovy ceny Goldinga se v Brně dočká divadelního nastudování

Kultura

  6:00
BRNO - Román Věž od britského nositele Nobelovy ceny Williama Goldinga získá v Brně jevištní podobu. Režisérka Hana Mikolášková nastuduje v Buranteatru vlastní dramatizaci slavného podobenství o středověké katedrále. V rolích kněze Jocelina a stavitele Masona se představí Štěpán Kaminský a Michal Isteník, oznámili divadelníci.
Divadlo (ilustrační foto).

Divadlo (ilustrační foto). foto: Reprofoto

Goldingův román Mikuláškovou fascinoval od dob dospívání. Klade prý záludné otázky: zda je člověk schopen rozpoznat dobro od zla, zda účel skutečně světí prostředky, zda má právo na pokání i odpuštění ten, kdo dokáže obelstít vlastní svědomí.

Vídeňské divadlo uvede slavné drama o toleranci s arabskými titulky

„Je to příběh temný a chladný jako gotická katedrála, je podobenstvím o rozporuplnosti lidských úmyslů a skutků,“ uvedla Mikolášková. „Častými slovy opakujícími se v textu hry jsou pokora a pýcha. Věž je pro mne silným dramatem člověka, jehož cesta za naplněním vize se dostává do střetu s jeho blízkými a okolím,“ doplnil dramaturg Vladimír Fekar.

Goldingova kniha je inspirovaná legendou o vzniku katedrály v Salisbury s věží vysokou 123 metrů. Stojí na nevhodném podloží, její stabilitu musely později zajistit opěrné pilíře a železné vazníky. Nejde o doslovný historický příběh, autor motiv stavby věže používá jako podobenství.

Premiéra inscenace Věž bude 21. dubna na scéně BuranTeatru v budově Sokolského Stadionu. Jde o čtvrtou novinku souboru v této sezoně.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?