Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rudé rty Anny Calvi pozřou pražskou Lucernu

Kultura

  16:31
PRAHA - Britská zpěvačka, hráčka na elektrickou kytaru a autorka Anna Calvi představí ve čtvrtek 6. března v pražském Lucerna Music Baru tuzemskému publiku své aktuální druhé album.

Anna Calvi foto: Reprofoto

Debut Anny Calvi nazvaný jejím jménem (2011) podpořil vřelým doporučením a účastí Brian Eno: do světa se rozletěla zpráva o potemnělé vášnivosti, která sálá z písniček drobné ženy s velkou elektrickou kytarou. Občas něco pochvalného křikl do médií Nick Cave, album bylo nominované na Brit Awards: debutantka se stala téměř okamžitě hvězdou.

Emocionální pouť krajinami

Druhá deska One Breath (vyšla v říjnu 2013) byla hotová za pár týdnů s předsevzetím, že se nesmí jednat o repliku. Asi jeden rok psala Anna zhruba 30 písniček v Londýně, natáčelo se ve Francii, míchalo v Dallasu v Texasu, během třítýdenní "bizarní" izolace v motelovém pokoji. Jedenáct písniček alba se dotýká mnoha témat a vlivů, od západoafrické hudby až k transformativním konceptuálním ideám skladatele Johna Adamse v Sing To Me, poctě Marii Callas. Je to emocionální pouť různými krajinami.

Anna Calvi k novému repertoáru, který představí v Praze, říká: "Chtěla jsem, aby na desce byla širší škála emocí, a chtěla jsem to vyjádřit v hudbě. Chtěla jsem tam mít ošklivost i krásu. Chtěla jsem, aby se kytary objevily při emocionálním vrcholu písně a ne během ní. Chtěla jsem pracovat s většími strukturami, takže jsem použila laděné perkuse a netypické struktury basy, bicích a kytary."

"Tentokrát jsem použila svůj hlas jako nástroj, jako dramatický prostředek, tak, jak to dělám s kytarou. Naučila jsem se, že silné momenty můžou být v tichém zpěvu. Některé riffy dělám hlasem, jako kontrast k jiným nástrojům."

Calvi spolupracovala s producentem Johnem Congletonem, který vystavěl alba Amandy Palmer a Billa Callahana. Congleton sdílel její nadšení experimentovat a pomohl jí skladby dotáhnout. "Moje první album bylo jako vyjádření - ‘Tak tohle jsem já a jsem silná’, zatímco tohle spíš používá hudbu k tomu, aby dala smysl situacím, které se mi přihodily. Je mnohem osobnější."

Anna Calvi v roce 2012 vystoupila na letním festivalu Rock for People. Nyní, ve čtvrtek 6. března, v Lucerna Music Baru tuzemskému publiku představí své druhé album. Předskokanem bude český Kittchen, začátek je ve 20 hodin.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!