Schikanederův obraz byl nejdražší položkou aukce, na které sběratelé dohromady utratili 43,5 milionu korun. Na více než milion korun vystoupala cena u 12 položek.
Kromě Schikanederova obrazu bylo v nabídce šest děl s vyvolávací cenou přes milion korun. Kupce z nich našel například obraz Václava Špály Na pile v Dubrovníku, který se vydražil za 1,55 milionu korun. Surrealistické plátno Jindřicha Štyrského, které bylo do roku 1982 v majetku malířky Toyen, bylo odklepnuto za 1,4 milionu korun.
Schikanederův rekord: přes 9 milionů
Jakub Schikaneder je nyní jedním z nejdražších a nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním a patří k vůbec nejlépe prodávaným autorům: z necelých pěti desítek maleb, které se za poslední desetiletí na trhu dražily, skončilo více než deset s cenou přes pět milionů korun. Tuzemským autorským rekordem Schikanedera zůstává obraz Kontemplace prodaný před pěti lety za 8,1 milionu; v Londýně se loni prodal jeho olej Zákoutí Prahy za cenu v přepočtu přesahující devět milionů korun.
Za vysoké ceny se v sobotu podle Trnky prodávalo i moderní umění. Na tři miliony korun vystoupala cena obrazu Chene-Liege Étude francouzského malíře, významného zástupce geometrické abstrakce Augusta Herbinea. Obraz Kostel v Auvers sur Oise, který je poctou Maurice Vlamincka malíři Van Goghovi, změnil majitele za 2,15 milionu korun. Pozdní Zátiší se džbánem od Emila Filly se vydražilo za 1,75 milionu korun a cena tempery Jana Zrzavého Piazzetta se vyšplhala z vyvolávacích 650 tisíc Kč na rovný milion.
Barokní Brandl kupce nenašel
Na tuzemských aukcích se loni utratilo 854 milionů korun |
V aukci v sobotu byl i portrét českého barokního mistra Petra Brandla s názvem Stařena, objevený koncem 90. let. Je z doby kolem roku 1720, do aukce šel s cenou 420 tisíc korun, ale neprodal se. Nového majitele nenašel ani obraz Samson italského mistra 17. století Pietra della Vecchia, pocházející původně z majetku Humprechta Jana Czernina. Jeho vyvolávací cena činila 450 tisíc korun.
V nabídce aukce bylo 292 položek výtvarného umění. Z děl světového umění pořadatelé upozorňovali třeba na obraz Chene-Liege Étude francouzského malíře, významného zástupce geometrické abstrakce, Augusta Herbinea s vyvolávací cenou 2,8 milionu korun. Dražila se také díla, jejichž autory jsou Maurice Vlaminck, Giorgio Chirico, André Lhote a další.