Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shakespeare na Střekově. Činoherák Ústí dnes zahraje pod širým nebem

Kultura

  6:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Svou první premiéru odehraje v pondělí 23. června spolek Činoherák Ústí. Soubor nastudoval hru Williama Shakespeara Dva páni z Verony a představení odehraje na ústeckém hradě Střekov.

Hrad Střekov foto: Wickipedie

Dva páni z Verony jsou vůbec první Shakespearovou komedií a pravděpodobně jeho vůbec první hrou. "Není to žádný velký příběh, není to žádné velké drama. Ty postavy se trápí jedinou věcí, a tou je láska. Jestli mají někoho rádi, jestli mají někoho zradit," řekl ČTK Nuckolls s tím, že hra bude stylizovaná do severních Čech.

Pro soubor, který chce navázat na tradici končícího Činoherního divadla, už je to třetí Shakespearova hra. V repertoáru už má Romea a Julii a Zkrocení zlé ženy. Podle uměleckého šéfa Filipa Nuckollse Shakespear soubor baví. Do prvního představení Nuckolls obsadil Kryštofa Rímského, Jaroslava Achaba Haidlera nebo Annu Fišerovou. Humornou dvojici sluhů ztvární Jiří Maryško. O obsazení rolí bylo podle Nuckollse jasno hned. "Vzniklo tak, že jsme se koukli na závazky a kdo zrovna neměl dovolenou a kdo byl chudej, ten šel hrát. Třináct postav hraje šest herců, takže v tom byly i ekonomické důvody," doplnil Nuckolls.

První představení jsou vyprodána, hrát se bude i v červenci

Všechna zatím naplánovaná představení odehraje Činoherák Ústí pod otevřeným nebem na hradě Střekov. Premiéra a další dvě reprízy byly vyprodané během několika hodin. Spolek proto přidává další dvě představení v červenci a další pravděpodobně i v září.

Dva páni z Verony nejsou posledním Shakespearovým dílem, které soubor chystá. "V dramaturgickém plánu máme na příští rok Jindřicha VI.," doplnil Nuckolls. Spolek chce v nadcházející divadelní sezóně nazkoušet osm nových představení. Minimálně čtyři plánuje odehrát do Vánoc.

Během léta bude soubor jezdit především po zájezdových představeních, pravidelně bude hostovat v divadle Komedie. Od podzimu by se mělo jeho stálou scénou stát bývalé kino Hraničář v centru města. Na opravy budovy i fungování souboru spolek vypsal celonárodní sbírku.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...