Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shakespeare na Střekově. Činoherák Ústí dnes zahraje pod širým nebem

Kultura

  6:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Svou první premiéru odehraje v pondělí 23. června spolek Činoherák Ústí. Soubor nastudoval hru Williama Shakespeara Dva páni z Verony a představení odehraje na ústeckém hradě Střekov.

Hrad Střekov foto: Wickipedie

Dva páni z Verony jsou vůbec první Shakespearovou komedií a pravděpodobně jeho vůbec první hrou. "Není to žádný velký příběh, není to žádné velké drama. Ty postavy se trápí jedinou věcí, a tou je láska. Jestli mají někoho rádi, jestli mají někoho zradit," řekl ČTK Nuckolls s tím, že hra bude stylizovaná do severních Čech.

Pro soubor, který chce navázat na tradici končícího Činoherního divadla, už je to třetí Shakespearova hra. V repertoáru už má Romea a Julii a Zkrocení zlé ženy. Podle uměleckého šéfa Filipa Nuckollse Shakespear soubor baví. Do prvního představení Nuckolls obsadil Kryštofa Rímského, Jaroslava Achaba Haidlera nebo Annu Fišerovou. Humornou dvojici sluhů ztvární Jiří Maryško. O obsazení rolí bylo podle Nuckollse jasno hned. "Vzniklo tak, že jsme se koukli na závazky a kdo zrovna neměl dovolenou a kdo byl chudej, ten šel hrát. Třináct postav hraje šest herců, takže v tom byly i ekonomické důvody," doplnil Nuckolls.

První představení jsou vyprodána, hrát se bude i v červenci

Všechna zatím naplánovaná představení odehraje Činoherák Ústí pod otevřeným nebem na hradě Střekov. Premiéra a další dvě reprízy byly vyprodané během několika hodin. Spolek proto přidává další dvě představení v červenci a další pravděpodobně i v září.

Dva páni z Verony nejsou posledním Shakespearovým dílem, které soubor chystá. "V dramaturgickém plánu máme na příští rok Jindřicha VI.," doplnil Nuckolls. Spolek chce v nadcházející divadelní sezóně nazkoušet osm nových představení. Minimálně čtyři plánuje odehrát do Vánoc.

Během léta bude soubor jezdit především po zájezdových představeních, pravidelně bude hostovat v divadle Komedie. Od podzimu by se mělo jeho stálou scénou stát bývalé kino Hraničář v centru města. Na opravy budovy i fungování souboru spolek vypsal celonárodní sbírku.

Autor: