Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Audioknihy táhnou a překvapivě podporují četbu. Největší zájem je o detektivky

Kultura

  9:00
PRAHA - V posledních letech dochází v České republice k rozmachu produkce a zájmu o audioknihy, a to i díky aktivitám profesního sdružení Asociace vydavatelů audioknih (AVA), jako je vyhlašování cen Audiokniha roku nebo vlivem dalších akcí propagujících tento způsob vnímání literárních textů.

Umberto Eco: Nulté číslo. Čte Petr Oliva. Audiokniha foto: Reprofoto

Než se pustíme na pole knih, které „jsou slyšet“, je namístě učinit ujasnění si pojmů. Profesionálové, kteří se pohybují v oblasti vydávání a prodeje audioknih, zpravidla rozlišují mezi zvukovou knihou a audioknihou. Za zvukovou knihou považují její nezkrácené načtení jednou osobou bez dalších dodatečných dramaturgických úprav.

Tomu odpovídá primární funkce tohoto zprostředkování textů nevidomým a slabozrakým. Kdežto za audioknihu považují její ztvárnění v nezkrácené či zkrácené podobě, ovšem v podobě zdramatizované a načtené i více herci podle hlavních jednajících postav, a to včetně hudby a doprovodných zvukových efektů. I v případě „pouhé“ zvukové knihy se však většinou jedná o nahrávky pořízené v profesionálním studiu a profesionálními herci.

Služba a obchod

Záznamové médium pro mluvené slovo se v průběhu doby měnilo. Zpočátku to byly vinylové desky, později magnetofonové pásky a kazety. Dnes je nejběžnějším médiem pro šíření audioknih nosič CD a elektronické formáty (nejčastěji MP3), které si můžete pomocí různých aplikací stáhnout do příslušného zařízení – od stolního počítače až po chytrý mobilní telefon nebo přenosný přehrávač.

Původ vzniku audioknih (zvukových knih) má návaznost na tradici předčítání. Často se uvádí, že počátky zvukových knih spadají už do roku 1931, kdy ve Spojených státech tvořily součást programu na pomoc nevidomým osobám. U nás se jejich tvorbou od roku 1960 soustavně zabývá Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana v Praze, která je specifickým státním a v zásadě nekomerčním vydavatelstvím rovněž zvukových knih pro nevidomé a slabozraké. Její počátky sahají až do roku 1918.

Dnes objemem připravených titulů patří mezi největší tuzemské producenty audioknih, respektive zvukových knih. V roce 2008 „u Macana“ kompletně dokončili digitalizaci všech dosud analogově zaznamenaných audioknih. Tato instituce v současnosti provozuje tři nahrávací studia; vloni v nich připravili celkem 164 zvukových knih. Zrakově postižení občané ČR si mohou produkci Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana bezplatně vypůjčit ve veřejných knihovnách, které s ní uzavřely smlouvu.

Ovšem audioknihy, jak jim tu odteď pro zjednodušení budeme jednotně říkat, jsou dnes především obchod, byznys. Domácím průkopníkem v propagaci audioknih a trhu s nimi je portál Audioknihy NAHLAS! a jejich stejnojmenný česko-slovenský projekt (www.audioknihynahlas.cz). Proběhl loni o druhém říjnovém víkendu v celkem sto padesáti knihkupectvích v ČR i SR.

Jako součást akce vydalo sedm vydavatelství specializovaných na tento druh produkce v pátek 9. října celkem čtrnáct novinkových titulů. V rámci doprovodného programu proběhly křty a autogramiády s jejich tvůrci. V úvodu zmiňované vyhlašování cen Audiokniha roku (poprvé se tak stalo roku 2013) probíhá během květnového knižního veletrhu Svět knihy Praha. Počet kategorií se ustálil na sedmi: nejlepší zvuk, obal, interpret, interpretka, dramatizace, audiovizuální kniha, dramatizovaná četba a cena posluchačů.

Podle průzkumu mezi posluchači zvukových knih v Česku a na Slovensku, který na vzorku 750 uživatelů provedla v listopadu 2015 společnost Audiolibrix, vyplývá, že za poslední rok vzrostl objem česky namluvených audioknih o dvacet procent a počet zájemců o ně rovněž o pětinu. Na stoupající oblibě tohoto způsobu šíření literárních děl má velký podíl především vývoj technologií na jejich stahování.

Pohodlnější poslech mluveného slova umožňuje obecně miniaturizace zařízení a jejich zvýšená datová kapacita. Dnes stačí mít chytrý telefon, lhostejno zda se systémem iOS, Android nebo Windows Mobile. Podle uvedeného průzkumu se osmatřicet procent uživatelů začalo zajímat o poslech audioknih, když vydavatelé nabídli jejich prodej formou downloadu (stahování).

Až tě uši budou bolet

Posluchači měli v roce 2015 v ČR k dispozici zhruba 5700 hodin poslechu mluveného slova. Například portály dvou největších prodejců digitálního downloadu, Audiolibrix a Audiotéka.cz (oba vznikly v roce 2012), mají v současnosti ve své nabídce více než 2 500 titulů nejrůznějších žánrů. Audiotéka.cz eviduje více než 108 000 registrovaných uživatelů, z toho 16 175 jen z roku 2015. Loni Audiotéka.cz vykázala prodej 91 191 audioknih. Přesto třetina respondentů citovaného průzkumu uvedla, že jim počet audioknih z domácí tvorby nedostačuje.

Nejoblíbenějším žánrem u audioknih byly loni se šestadvaceti procenty detektivky a thrillery. Nejprodávanějším titulem roku se stala Dívka v pavoučí síti Davida Lagercrantze (vydala společnost OneHotBook). Žebříček spisovatelů, o jejichž díla byl v roce 2015 v audioformě největší zájem, suverénně vedl Nor Jo Nesbo. Dále k nim patřili Milan Lasica, Jonas Jonasson, Dan Miller, Henning Mankell, Dominik Dán, Peter May, Zdeněk Svěrák, Július Satinský a Frederik Backman. Čeští uživatelé audioknih výrazně preferovali díla zahraniční provenience. Cenové rozpětí audioknih na českém trhu bylo široké: od 39 až do 1 790 korun (to samozřejmě za určitý soubor nosičů).

Tomuto typu knižní produkce se v současnosti v Česku soustavně věnuje šedesát až sedmdesát značek, a to jak vydavatelů specializovaných právě a jen na tento typ zboží, tak tradičních nakladatelů. Bez rozlišení tu jmenujme některé z nich: Albatros Media, AudioStory, Audiotéka, Euromedia Group, Mladá fronta, OneHotBook, Panteon, Práh, Progres Guru, Radioservis, Rybka Publishers, Supraphon, Tympanum, Walker & Volf a další.

Informace a novinky ze světa audioknih naleznete rovněž v internetovém magazínu naposlech.cz či na prodejním portálu Audioteka.cz. O historii zvukového slova se například můžete dočíst na blogu portálu Audiolibrix, který vás vezme na cestu od fonografu až po stahování ve formátu mp3 (blog.audiolibrix.com/cs/kratka-historie-audioknih).

Kdo by to byl řekl

Nejnovější průzkum společnosti Audiolibrix vyvrátil mýtus o tom, že poslech audioknih působí negativně na četbu knih. Více než čtyřicet dva procent respondentů naopak uvedlo, že právě díky audioknihám začali více číst, a zhruba čtyřicet jedna procent posluchačů „knih do ucha“ tvrdilo, že i při existenci audioknih přečtou stále stejný objem knih. Došlo i k překvapivému zjištění, že roste zájem obyvatel České republiky o slovensky namluvené audioknihy (poslouchá je až pětina Čechů). Ve srovnání s rokem 2014 tak Češi nakoupili dvojnásobek slovenských titulů! České tituly nakupují Češi a Slováci zhruba napůl.

Bez nadsázky lze konstatovat, že se audioknihy staly součástí životního stylu člověka 21. století, zvláště mladšího věku. Potvrzuje to Alžběta Vorlová z Audiotéky.cz: „Audioknihy jsou na vzestupu i díky novým a zajímavým kouskům. Posluchači mají na výběr z beletrie, ale dnes i třeba odborných titulů a časopisů. Díky vzrůstajícímu počtu a výběru je možné oslovit více lidí a také nadchnout různé tipů budoucích i stávajících posluchačů. Prakticky se nám to potvrdilo i na festivalu Colours of Ostrava, kde jsme byli partnery fóra Meltingpot. V rámci něho jsme překonali rekord – audiokniha s co nejvíce interprety. Lidé se v pojízdném studiu zastavovali a chtěli si vyzkoušet být na chvíli interpretem audioknihy.“

Ve Spojených státech i kvůli ohromným vzdálenostem patří mezi nejlepší „čtenáře“ audioknih řidiči; u nás je možné do této kategorie vedle nevidomých a lidí s různými poruchami zraku zařadit také kondiční běžce.

Kateřina Konopásková, předsedkyně AVA a šéfka vydavatelství Radioservis stávající situaci a výhled vidí následovně: „Asociace vydavatelů audioknih funguje přes tři roky a zdá se, že se jí přeci jen daří zvyšovat povědomí o audiotrhu, čehož je dokladem úspěšná anketa Audiokniha roku a Audioknižní čtvrtek. Audioknihy jsou v celosvětovém měřítku na vzestupu a Česko se zvolna k tomuto trendu připojilo loni. Kopírujeme spíše evropské tendence, a to v žánrové oblibě literatury klasické u starších skupin, či detektivního a dobrodružného žánru u mladších skupin, které konzumují audioknihy převážně v mobilech stahováním. Starší posluchači stále zůstávají věrni CD, ale i zde nás ve výhledu tří let zřejmě čeká masivnější přechod k elektronické podobě audioknih.“

Nezbývá než dodat – lidé čtěte, ale také knihy poslouchejte!

NEJPRODÁVANĚJŠÍ AUDIOKNIHY V ROCE 2015

1. Zdeněk Svěrák – Jára Cimrman – Ladislav Smoljak: Divadlo Járy Cimrmana (Všech 15 her a texty, na které se nedostalo), Supraphon

2. Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla počítat, Panteon

3. Miloslav Šimek – Jiří Grossmann: Komplet 1966–1971, Supraphon

4. R. Galbraith: Hedvábník, Plus

5. Robin Shilp Sharma: Mnich, který prodal své ferrari, Rybka Publishers

6. David Lagercrantz: Dívka v pavoučí síti – Milénium I., OneHotBook

7. George Simenon: Komisař Maigret (kompletní série), Radioservis

8. Jo Nesbo/: Policie, OneHotBook

9. Jonas Jonason: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, Panteon

10. Andrzej Sapkowski: Zaklínač I. Poslední přání (komplet), Audiotéka

  • ZDROJ: ŽEBŘÍČEK PRODEJCE AUDIOTÉKA.CZ

1. David Lagencrantz: Dívka v pavoučí síti – Milénium IV., OneHotBook

2. Jo Nesbo/: Syn, OneHotBook

3. Jo Nesbo/: Policie, OneHotBook

4. Peter May: Šachové figurky, OneHotBook

5. Kol. aut.: Angličtina do ucha, Eddica

6. Paula Hawkins: Dívka ve vlaku, OneHotBook

7. Lars Kepler: Stalker, OneHotBook

8. Dominik Dán: Popol všetkých zarovná, Publixing

9. Peter May: Skála, OneHotBook

10. Jussi-Adler Olsen: Zabijáci, OneHotBook

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat