Film Smolný pich aneb Pitomý porno, který se v Berlíně prosadil v konkurenci dalších 14 snímků, vypráví příběh středoškolské učitelky, která čelí předsudkům a zášti poté, co její domácí lechtivé video unikne na internet.
Porota film označila za umělecký počin, který útočí na diváky. „Zachycuje samotnou náplň a podstatu, duši i tělo, hodnoty se syrovostí okamžiku,“ uvedla porota.
Začíná filmový festival Berlinale, kvůli pandemii je digitální |
„Fond kinematografie ušel s projekty Radu Judeho dlouhou cestu a Zlatý medvěd z Berlinale je jejím dosavadním vrcholem. Absolutní vítěz a hlavní cena na nejprestižnějším světovém festivalu a k tomu Křišťálový globus z Karlových Varů jsou celkem obstojným vysvědčením dlouhodobé podpory v rámci minoritních koprodukcí,“ uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.
Ve vítězném snímku, který podpořila Rada Státního fondu kinematografie částkou 2,5 milionu korun, se v jedné z vedlejších rolí představila herečka Petra Nesvačilová.
Pro Judeho není dnešní úspěch na Berlinale prvním. V roce 2015 získal Stříbrného medvěda za režii historického dramatu Aferim!, na kterém se koprodukčně podílel rovněž český endorfilm.
Vedle hlavní ceny, kterou je zlatá soška, porota udělovala také Stříbrné medvědy za jednotlivé kategorie. Velkou cenu poroty získalo japonské romantické drama Guzen to sozo (Kola štěstěny a fantazie), pod které se podepsal režisér Rjúsuke Hamaguči. Stříbrného medvěda za režii získal Dénes Nagy za drama Természetes fény (Přirozené světlo), které vzniklo v koprodukci Maďarska, Lotyšska, Německa a Francie.
Berlinale je umělecky vysoko. Je ale otázka, jak s ním budou spokojení sponzoři |
Za nejlepší herecký výkon v hlavní roli dostala Stříbrného medvěda Němka Maren Eggertová za roli v komediální romanci Ich bin dein Mensch (Jsem tvůj člověk). Stříbrnou sošku za vedlejší roli má Lilla Kizlingerová za výkon v maďarském dramatu Rengeteg - mindenhol látlak (Les - vidím tě všude).
Skončená část Berlinale, které se kvůli pandemii nemoci covid-19 muselo uchýlit na internet, byla určená jen pro zástupce filmového průmyslu. Od 9. do 20. června ale organizátoři připravují část pro veřejnost s promítáním snímků, pokud to epidemická situace umožní. Na tento termín je ohlášeno i předání cen, které dnes porota oznámila.
Koronavirus ovlivnil i práci poroty, protože Nadav Lapid z Izraele kvůli pandemickým omezením nemohl do Berlína přijet. Jeho íránský kolega Mohammad Rasúlof v německé metropoli také nebyl, neboť cestu zakázal íránský režim. Už loni jej Teherán nepustil na slavnostní předání Zlatého medvěda, kterého získal za film Zlo neexistuje natočený v německo-česko-íránské koprodukci. S šesti členů poroty tak v Berlíně filmy společně sledovali jen režiséři Adina Pintilieová z Rumunska, Ildikó Enyediová z Maďarska, Gianfranco Rosi z Itálie a Jasmila Žbaničová z Bosny a Hercegoviny.