Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

To nejlepší z nového cirkusu. V Letenských sadech začíná festival Letní Letná

Kultura

  14:00
PRAHA - V Praze dnes začne mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Letošní ročník festivalu, který pořadatelé kvůli opatřením zavedeným proti šíření koronaviru nazývají light verzí, zahájí španělští vzdušní akrobaté. Festival s domácími i zahraničními hosty potrvá do 25. srpna.

Tatiana Mosio-Bongonga nad Prahou foto: Letní Letná

Uvede také premiéru dokumentu Provazochodkyně nad Prahou, který připomene loňský výkon umělkyně Tatiany-Mosio Bongongaové, která na 350 metrů dlouhém laně nad Vltavou prošla ve výšce 35 metrů ze Starého Města na Letnou.

Kapacita šapitó je kvůli rozhodnutí vlády snížena na 500 osob, které budou muset mít zakrytý nos i ústa rouškou. „Kapacita venkovní scény zůstává zachována a bude zde dostatek prostoru pro dodržení bezpečné vzdálenosti mezi skupinami. Budeme pro návštěvníky mít roušky k zakoupení i dezinfekci zdarma,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Turek.

Zahájení festivalu dnes obstará španělský soubor Voalá. Inscenace Voalá Station odehrávající se v kulisách nebe vytváří pomocí vzdušné akrobacie poutavé vizuální obrazy. Její součástí je živá hudba a zpěv. Představení se opakuje ještě ve středu. Další zahraniční ansámbl, Galapiat Cirquez Francie, se na Letní Letnou vrací po osmi letech. Ve světové premiéře uvede novinku L’âne et la carrote, tedy Osel a mrkev. „Pomocí série čísel jeden muž vypráví svůj příběh cirkusového umělce. Díky svému věrnému pomocníkovi si uvědomí, že když chce člověk změnit svět, musí začít sám u sebe,“ popsal Turek představení.

V programu festivalu nebude chybět ani to nejlepší z české novocirkusové tvorby. Letní Letná opět myslí i na děti, dvě scény denně nabídnou několik představení. Dětský program zpestří cirkusové a výtvarné dílny, hry, výlety, workshopy či příměstský tábor Letní Letňák.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat