Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Top Gun po francouzsku

Kultura

  10:39
PRAHA - Novodobá rivalita mezi Francií a USA, jejímž absurdním momentem bylo přejmenování French fries na Freedom fries, má svou filmovou podobu. Celovečerní reklama na ozbrojené složky Francie, film Sky Fighters: Akce v oblacích vlétne do českých kin ve čtvrtek.

Sky Fighters. foto: BioscopReprofoto

Pokud se nějaký stát v Evropě vyrovná v nacionalismu Spojeným státům, pak je to Francie. A Francie není zrovna tradičním bezvýhradným spojencem USA, co se týče nedávných zásahů na Blízkém východě. Střety amerického a francouzského ega mají různou podobu většinou na diplomatické úrovni.

Teď dostaly i svou filmovou verzi v akčním milostném špionážním thrilleru o elitních pilotech, superrychlých reflexech i stíhačkách, po nichž touží světoví teroristé, a konkurenčních závodech o to, jestli je rychlejší americká stíhačka F-18 nebo francouzská Mirage 2000.

Kapitáni letectva Antoine „Walk'n“ Marchelli (Benoât Magimel) a Sébastien „Fahrenheit“ Vallois (Clovis Cornillac) jsou letecká esa a správní chlapi. První je zásadový, férový a seriózní, druhý je vznětlivý, férový a holkař. Společně mušketýři na život a na smrt.

Poté, co je při vojenské přehlídce unesen Mirage a oni jsou nuceni ho sestřelit, rozpoutá se série zákulisních machinací, diplomatických her a snahy o očištění jejich pověsti. Po nespravedlivém vyhazovu z armády je najímá rozvědka na supertajnou misi neschváleného závodu mezi americkou a francouzskou stíhačkou, při kterém se má rozhodnout o lukrativní zakázce.

Kontrakt se ale v ději plném nekalých politických a obchodních praktik vlastně ukáže jako nepodstatný a skončí v okamžiku, kdy piloti musí dokázat, že jsou schopni zabránit útoku teroristů z nejmenovaného muslimského afrického státu na Paříž. Mezi dlouhými akcemi v oblacích nechybějí ani nezbytné milostné příběhy, protože, jak všichni víme, piloti jsou přitažliví muži, co rádi výzvy.

S podporou ministra obrany
Ve filmu, jehož prazákladní předlohou je komiks Tanguy a Laverdure, se dá snadno zorientovat podle jeho sloganu, kam se kromě nacionalismu vešlo vše podstatné: „Na letecké základně „ochránců“ vzdušného prostoru je stále rušno. Elitní piloti střeží, trénují a milují.“

Celé to výrazně připomíná slavný Top Gun Tonyho Scotta, ale to bude už napořád zřejmě jakýkoliv podobný film ze života pilotů. Ostatně produkce „skromně“ a jen tak mimochodem topgunovskou inspiraci přiznává. Ale jen opravdu letmou. Jen co by Mirage přeletěla nad Hollywoodem a dopodrobna vyfotil veškeré plány žánru. Že by to s tou nechutí k Americe nebylo zase až tak horké?

Propagaci Francie a jejích ozbrojených složek si vzal na svá bedra režisér Gérard Pirés, který v roce 1998 natočil akční Taxi a před dvěma lety vyděsil příznivce francouzského filmu komedií Double Zéro. V jeho aktuální misi ho vydatně podporovala francouzská vláda, konkrétně ministr obrany. Francouzská armáda velkoryse umožnila štábu natáčet dvanáct týdnů na obloze i několik přeletů nad hlavním městem a půjčila mu i stíhačku a své nejlepší piloty.

Čtyřiašedesátiletý režisér se dlouho živil reklamou a tato jeho zkušenost se mu víc než hodila, protože Sky Fighters (v originále Nebeští kavalíři-Les Chevaliers du Ciel) jsou celovečerní reklamou nejen na francouzskou armádu a její připravenost k boji proti světovému terorismu, ale i na francouzskou eleganci, styl a luxus.

Ve Sky Fighters je všechno dokonalé a nablýskané. Superšpionážní technika, nejnovější technologie, stylové luxusní interiéry od soukromých bytů přes základnu až k byznys salonkům, rychlá naleštěná auta a mezi odlesky se pohybující elegantní lidé, kteří vypadají jako z titulní stránky časopisu Vogue.

Francie je vykreslena jako světová mocnost, jež vede boj proti světovému terorismu po vlastní ose a s maximální efektivitou. A jen tak mimochodem, pokud je někde zrádce, tak příznačně v amerických řadách.

Snímek je série s gustem pojednaných klišé filmů o pilotech, ale když překonáte pilotku v sexy prádélku plazící se po kokpitu letadla, a neudělá se vám zle ze tří či kolika G, není vyloučeno, že si budete tenhle střemhlavý let v rytmu popových vypalovaček (samozřejmě přehrávaných na iPodu) zvláštně užívat.

Někteří si zřejmě budou užívat hlavně zmiňovanou pilotku. A všichni bez rozdílu by si mohli užít herectví Benoâta Magimela, držitele ceny z festivalu v Cannes za nejlepší mužský herecký výkon v provokativním dramatu Michaela Hanekeho Pianistka. I v takovéhle roztomilé jednorozměrné „ptákovině“ dokáže být výjimečný.

Autoři:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat