Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trnka vedle Felliniho. Newyorský festival představí legendy filmu

Kultura

  11:30
NEW YORK - Tradiční Newyorský filmový festival letos divákům nabídne mimo jiné i proslulý historický loutkový film Staré pověsti české z roku 1952 od českého tvůrce Jiřího Trnky.

Staré pověsti české Jiřího Trnky foto: Reprofoto

Přehlídka, která se letos koná popadesáté, uvede Trnkův film v sekci věnované mistrovským dílům minulosti spolu například se Satyriconem legendy italské kinematografie Federika Felliniho. Festival o tom informoval na své webové stránce.

Newyorský filmový festival

Nesoutěžní přehlídka, na kterou filmy vybírá Filmová společnost Lincolnova centra. Letos se koná mezi 28. zářím a 14. říjnem. Akce se zúčastní například režiséři Brian De Palma či Robert Zemeckis.

Pořadatelé připomínají, že Trnka by letos oslavil 100. narozeniny. Zároveň jej označují za velkého mistra loutkové animace, "jehož příspěvek k tomuto zvláštnímu umění byl stejně podstatný jako příspěvek Walta Disneyho k tradiční animaci". "Trnka zvedl laťku pro své následovníky. Jeho vliv je mocně přítomný v díle Jana Švankmajera či bratrů Quayových," uvedli také pořadatelé.

Trnka se narodil 24. února 2012 v Plzni. Kromě filmů se věnoval i knižním ilustracím či tvorbě divadelních loutek. S animovaným filmem se seznámil už koncem 30. let, kdy pro reklamního režiséra a průkopníka české animace Karla Dodala vytvořil několik loutek. Naplno se oživování loutek začal Trnka věnovat po roce 1945, kdy s Karlem Zemanem a Hermínou Týrlovou stál u zrodu studia Bratři v triku. A jeden z prvních filmů, Zvířátka a Petrovští, vynesl Trnkovi v roce 1946 cenu v Cannes. Svá dvě mistrovská díla vytvořil mezi roky 1957 a 1965. Nejprve Sen noci svatojánské, širokoúhlou loutkovou verzi Shakespearovy hry, uvedený do kin po dvouleté náročné přípravě v roce 1959. A v polovině 60. let měla premiéru Ruka, poslední Trnkův snímek, považovaný právem za vyvrcholení jeho tvorby. Alegorický film o zrození a fungování totalitní moci dostal ceny ve Francii, Itálii či Španělsku.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.