Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turistické filmové trasy povedou po stopách Amadea i Pyšné princezny

Kultura

  6:00
Po stopách filmů se už příští rok budou moci vydat turisté v ČR. Czech Tourism totiž po vzoru zahraničí vytváří šest filmových tras, speciální web i mobilní aplikaci. Ta umožní turistům přímo v terénu prolínat filmovou fikci s reálnými prožitky. Na trase bude možné navštívit místa, kde se natáčely známé filmy, například Ďáblova lest Jiřího Stracha na Broumovsku. Chystá se i trasa Pyšné princezny, v jednání je cesta podle Formanova Amadea.

Legendární princezna Krasomila v podání Aleny Vránové foto: Česká televizeReprofoto

"Ke každé ze šesti tras se bude vázat asi deset audiovizuálních českých i zahraničních děl. Lidé uvidí přesné lokace, kde se film natáčel, budou si moci pustit unikátní materiál z natáčení nebo scénu z filmu, dozví se i tipy na výlety, zajímavosti v okolí," řekl Jiří Dužár z Czech Tourism, jenž projekt prezentoval během festivalu Finále Plzeň.

Ve světě bodují trasy podle Pána prstenů či Harryho Pottera

Nový produkt se Czech Tourism, který na projektu pracuje od loňského podzimu, rozhodl vytvořit po vzoru zahraničních turistických centrál. Podobné trasy totiž už po světě fungují, nejznámějším příkladem filmového turismu je Nový Zéland, kde pracují s Pánem prstenů, ve Velké Británii se nabídka točí kolem Jamese Bonda a Harryho Pottera atd. "Nás zajímají i menší projekty, takže velkou inspirací je nám například jižní Švédsko, region Skane, město Ista, kde pracují s detektivkami o komisaři Wallanderovi. 'Obrandovali' tam celé město filmem, jsou tam filmové procházky, mají tam mobilní aplikaci, koná se tam každoročně konference na téma filmový turismus," přiblížil Dužár.

Filmy pro české trasy už jsou vytipovány, jde hlavně o divácky úspěšné snímky, současně i filmy s kulturní hodnotou. "Rozptyl je široký, například u české cílové skupiny chceme jít zejména cestou pohádek a rodinných filmů," uvedl. Jako příklad zmínil kultovní pohádku z 50. let Pyšnou princeznu. Chybět nebudou místa spojená se snímky s Tomášem Holým.

"Máme tam i žánrově vyprofilovanější filmy jako například Spalovače mrtvol, jenž má některé zajímavé lokace v Pardubickém kraji, nebo třeba televizní filmy z novější doby jako třídílný Strachův film Ďáblova lest, jenž se točil na zajímavých místech na Broumovsku," dodal Dužár. U zahraničních snímků je podle jeho slov problém s akvizicí autorských práv k použití materiálů, vyjednává se například o filmové trase po stopách Amadea Miloše Formana.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!