Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Cannes proběhl organizovaný protest žen. Muže si pozvaly na kobereček

Kultura

  14:00
Cannes - Nebyl to rozhodně letos v Cannes takový otřes jako před padesáti lety, když Jean-Luc Godard a další francouzští filmaři festival předčasně ukončili kvůli solidaritě s revolučním hnutím. Iluzi všeobecné shody a spokojenosti přesto sobotní akce ženské úderky na schodech před festivalovým palácem citelně nabourala.

Šarmantní předsedkyně filmové poroty - herečka Cate Blanchettová. Cannes 2018. foto: ČTK/RTR

Předsedkyně letošní poroty Cate Blanchettová a dalších 81 žen z filmové branže se rozhodly důrazně poukázat na to, že festival od svých počátků přizval do svého oficiálního programu právě jen 82 režisérek, zatímco režisérů bylo 1688.

Ta nejpovrchnější interpretace, k níž tady samozřejmě v různých rozhovorech také hojně dochází, je pohoršovat se nad pa triarchálním fašismem pořadatelů, kteří v minulosti na přehlídku nepustili ty umlčené zástupy talentovaných žen. To je samozřejmě stejný nesmysl jako požadovat zpětně po Michelangelovi, aby nechal kus Sixtinské kaple vymalovat nějaké umělkyni. Teoreticky by to snad bylo přínosné, ale v dobovém kontextu zkrátka něco takového nebylo reálné.

Cannes zažije bludného rytíře. Donkichot Gilliam vyhrál nad větrnými mlýny

Pořadatelé festivalu v Cannes mohli po mnoho dekád sotva zvát o mnoho víc režisérek, když jich obecně tvořilo mnohem méně než mužů. Z Česka se hlavní soutěže v Cannes v minulosti zúčastnila Věra Chytilová a těžko asi žádat o mnoho více.

Cannes 2018.

Jen o málo moudřejší je zlobit se speciálně na filmovou branži, že v minulosti nepustila více žen do režisérských (tedy manažerských) křesel. V byznysu, v politice nebo v armádě jde o stejný proces a i tam se zastoupení mužů a žen proměňuje pozvolna a v závislosti na vývoji celé společnosti. Umělecký svět je navíc specifický, úspěch v něm není nárokový a jeho cena je často extrémní. Není to pak jen otázka schopností a příležitosti, ale také ochoty obětovat umění zdraví či rodinný život.

Protest Cate Blanchettové a spol. (který proběhl s vědomím a souhlasem šéfa přehlídky Thierry Frémauxe) přesto nelze bagatelizovat. Filmařky musí mít stejnou příležitost ucházet se o přízeň publika, kritiků či porot jako filmaři – to by měla být samozřejmost. Dá se předpokládat, že příští rok bude v hlavní soutěži více režisérek než letošní tři. A není důvod se toho bát.

Herečka Irina Starshenbaumová na projekci filmu Léto. Cannes 2018.
Herečka Thylane Blondeauová, která si zahrála ve snímku Sorry Angel. Cannes...
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat