Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V opeře Don Quichotte budou na pódiu jezdit Fiat 500 a motorka

Kultura

  10:00
PRAHA - Smyslná Dulcinea a rytíř dlouhé postavy Don Quichotte se setkají na jevišti Státní opery Praha. Premiéra francouzské opery skladatele Julese Masseneta Don Quichotte je přichystána na čtvrtek 18. března v režii Jiřího Nekvasila. Diváci se mohou těšit na netradiční výtvarné zpracování ve stylu italského filmového neorealismu 60. let.

Don Quichotte foto: Státní opera Praha

Postavu Dona Quichotta bude hrát Rubén Amoretti v alternaci s Ivanem Tomaševem. Dulcineu zazpívá Galia Ibragimová a Andrea Kalivodová. O scénu se postaral Daniel Dvořák. "Tvůrci se tentokrát nechali inspirovat italským filmovým neorealismem 60. let a nahradili Rosinantu a osla malým Fiátkem 500 a motorkou," informovala server Lidovky.cz tisková mluvčí Státní opery Miroslava Kaňková.

Režisér Nekvasil říká, že společně se scénografem Dvořákem se chtěli vyhnout klišé představ o titulním hrdinovi. "Naším cílem bylo najít tvar scénického obrazu, který je přítomen v Massenetově lyrické hudbě, zachytit pocity smutku a nostalgie a zároveň i realitu, která přechází do fantazie, aniž si toho všimneme," vysvětlil režisér. "Nakonec jsme našli inspiraci v atmosféře italského filmového neorealismu přelomu 50. a 60. let a také trochu v tvorbě Federika Felliniho z té doby," dodal.

Don Quichotte

Inscenace Massenetova Dona Quichotta se uskuteční 100 let od světové premiéry v Monte Carlu a 45 let od poslední inscenace v Praze. V titulní roli tehdy vystupovala česká operní legenda Eduard Haken, divadlo proto věnuje současnou inscenaci jeho památce.

Don Quichotte

Jules Massenet zkomponoval operu na motivy hry Jacquese Le Lorraina Rytíř dlouhé postavy, která se v prvních letech 20. století hrála v pařížském Théâtre Victor-Hugo. V Le Lorrainově pojetí se dostává do popředí milostný konflikt zasněného kastilského rytíře a rozmarné a smyslné Dulciney. Zápletka jako stvořená pro operu.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!