Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Inscenaci roku diváci nepřijali

Kultura

  15:00
PRAHA - Osmnáctý ročník Cen Alfréda Radoka potvrdil vůdčí postavení Divadla Komedie pod vedením režiséra Dušana D. Pařízka a ocenil i úspěšný pokus Daniela Špinara o proměnu tradičního kurzu Divadla na Vinohradech.

Udílení divadelních cen Aflréda Radoka za rok 2009 v pražském Divadle Kolowrat. Inscenace roku - hra Vojcek foto: Lidové noviny

Výroční ceny divadelních kritiků - Ceny Alfréda Radoka - se udělovaly v sobotu vpodvečer v Divadle Kolowrat. V tuzemsku patří k těm nejstarším, po roce 1989 se staly první z uměleckých poct svého druhu. Ceny, o nichž rozhodují kritici v anketě časopisu Svět a divadlo (SAD), byly poprvé uděleny za rok 1992, a to inscenaci Hany Burešové Don Juan a Faust. O udělení ceny rozhoduje součet hlasů a o tom, komu a proč dali kritici své hlasy, se mohou dočíst čtenáři v SAD, který od počátku ankety publikuje její kompletní výsledky. A tak je tomu i letos v druhém čísle roku 2010.

Letos bylo obesláno kolem 150 kritiků, publicistů a lidí, kteří se pravidelně vyjadřují ke stavu českého divadla. To množství koresponduje se stejně impozantním počtem divadelních produkcí. V anketě hlasovalo 62 kritiků, ti zdrževší se se podle šéfredaktora SAD Karla Krále většinou omlouvají s tím, že inscenací viděli málo.

Kritici ocenili, diváci nikoliv Cenu za inscenaci roku 2009 si vcelku očekávaně odnesl Daniel Špinar za nastudování Büchnerova Vojcka ve Vinohradském divadle. To po letech získalo inscenaci, kterou lze klasifikovat jako umělecky průkazný pokus o styl odpovídající modernímu divadlu.

Pohled mladého tvůrce, který odmítl byť jen náznak katarze, byl sugestivní - a kritika jej také bezvýhradně ocenila. Inscenace se ovšem nesešla s vkusem diváků, kteří považují vinohradskou scénu za stánek zavedený na jednodušší zboží. Vojcek zrovna netrhá rekordy v návštěvnosti, i když si jej oblíbila zejména mladší divácká kategorie. Možnost zhlédnout Vojcka se tedy nabízí jen do konce dubna a s Vinohrady se koncem sezony rozloučí i Špinar; i jeho představy, zdá se, křísly o stále ještě příliš důstojné klima měšťanské scény.

Udílení divadelních cen Aflréda Radoka za rok 2009. Ženský herecký výkon roku - Kateřina Burianová

Karel Král říká, že se v letošních výsledcích opět opakovaly některé jevy minulých let. "V mnohých kategoriích byly - a ne poprvé - rozdíly těsné a rozhodovalo malé množství hlasů. Na otázku proč se kritici v názorech neshodli, existují dvě základní odpovědi: buď bylo těch hodně dobrých inscenací moc, nebo málo. Taky je ale možné, že kritici viděli různé části z roční snůšky inscenací, kterých vzniká tak velké množství, že i létající J. P. kritik z nich nestihne obrazit ani polovinu. A protože výběr z inscenací roku nenabídly ani velké festivaly, kritici se názorově rozešli. Což je asi v podstatě dobře."

Divadlo Komedie potvrdilo své přední postavení a v anketě se stalo již potřetí divadlem roku. Kromě toho si cenu za mužský herecký výkon odnesl i Martin Pechlát, který ztvárnil jednu z titulních rolí v inscenaci Dušana D. Pařízka Goebbels/Baarová, z téže inscenace byla nominována i jeho partnerka Gabriela Míčová. Martin Pechlát se ale ještě bude ucházet o Cenu Thálie stejně jako letošní držitelka "Radoka" za ženský herecký výkon Kateřina Burianová. Sbližování kritických a hereckých cen je svým způsobem pozitivní jev, zároveň ale zvýrazňuje zvláštní duplicitu oceňování v českém divadle, která v kombinaci s dalšími poctami vytváří dojem permanentní olympiády. Nastoupí stará generace?

Podle Krále je těžké z výsledků vyvozovat hlubší závěry. "Leckdo bude říkat, že nastupuje mladá generace. Skoro bych se ale vsadil, že za rok zas nastoupí ta stará... Je mi sympatický vzestup českého nového cirkusu: po Obludáriu bratří Formanů, které loni vyhrálo, tu je La Putyka." Šéfredaktora SAD ovšem letos pobavil jeden hlas: "Patřil panu profesorovi Ivanu Vyskočilovi, který byl oceněn coby talent roku. Škoda že tu kategorii nevyhrál. Loni dostal národního umělce, chci říct Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, což je pěkné, ale oceněný tím jaksi zkamení. Talentem by pan profesor zas omládl," uzavřel Král.

Udílení divadelních cen Aflréda Radoka za rok 2009. 3. místo v dramatické soutěži - Jiří Homola

V sobotu se v Kolowratu ještě udělovaly ceny, které vzešly ze soutěže Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2009. Do 18. ročníku se přihlásilo 50 autorů a autorek. Porota rozhodla první místo neudělit, druhé místo přiřkla hře známého ostravského autora Tomáše Vůjtka S nadějí, i bez ní, třetí pak textu Jiřího Homoly Noc moudrých mužů.

Novinkou letošního ročníku je spolupráce s Novou scénou Národního divadla, kde má vzniknout projekt nazvaný Noc českých a slovenských autorů. Tři nejzajímavější hry ze soutěže nastudují Hana Burešová, Martin Porubjak a Martin Čičvák. Vzhledem k tomu, že je Nová scéna součástí Národního divadla, které financuje ministerstvo kultury, mohlo by jít alespoň o symbolickou kompenzaci toho, že tato instituce na podporu domácí současné dramatické tvorby poskytuje minimální částky.

Laureáti

Inscenace roku: Vojcek, Divadlo na Vinohradech, režie: Daniel Špinar
Ženský herecký výkon: Kateřina Burianová (Violet Westonová), Srpen v zemi indiánů, Národní divadlo 
Mužský herecký výkon:  Martin Pechlát (Goebbels), Goebbels/Baarová, Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie 
Divadlo roku:  Pražské komorní divadlo -Divadlo Komedie
Česká hra: David Drábek: Náměstí bratří Mašínů, uvedlo Klicperovo divadlo Hradec Králové
Scénografie: Tom Schenk, Smrt v Benátkách, Státní opera Praha

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...