Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze se moje imaginace roztáčí na plné obrátky, říká autor dětských hororů

Kultura

  6:00
PRAHA - Britský spisovatel Chris Priestley se proslavil jako autor nyní již čtyř knih Příšerných příběhů, hororů pro děti, které byly přeloženy do patnácti jazyků. V Praze minulý týden představil svou novinku – Příšerné příběhy vánoční. O tom, proč ještě nenapsal horor z Prahy, a proč mu přijdou Vánoce strašidelné, hovoří v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Spisovatel Chris Priestley foto: Richard Klíčník

Lidovky.cz: Píšete dětské horory, které se přímo hemží nadpřirozenými jevy. Jak jste na tom vy? Věříte na duchy a potkal jste někdy nějakého?
Bude to sice znít divně, ale nevěřím. Přitom bych to velmi rád změnil a stačilo by k tomu málo – jednoho z nich skutečně poznat. Věřím tomu, že duchové tu dřív byli, třeba tady, v Praze, se to jimi podle všech dochovaných historek žilo snad víc než lidí. Ale dnes? Dnes ani nevíme, co to duch je... Je to pouhý záznam minulých událostí, nebo skutečně duše uvízlá v našem světě? Tyhle otázky si pochopitelně při psaní v duchařském oboru klást musím.

Chris Priestley: Příšerné příběhy Vánoční

Chris Priestley: Příšerné příběhy Vánoční

Lidovky.cz: Zmínil jste Prahu. Podle všeho se sem rád vracíte, jste tu v poměrně krátké době už potřetí. Objeví se také ve vaší tvorbě?
Je pravda, že Prahu jsem si zamiloval hned napoprvé. Atmosféra je jedinečná a opravdu hodně ulpívá pod kůží. V létě mi vyšla kniha Anything That Isn’t This, která je vlastně o Praze. Město, ve kterém se odehrává, má s Prahou hodně společného. Jezdí tam tramvaje a mosty vypadají velmi podobně. K napsání mě inspiroval můj kamarád, který hodil vzkaz v láhvi od piva z výtoňského viaduktu.

Lidovky.cz: Žádný pražský horor pro děti jste ale ještě nenapsal?
Zatím ne, ale myslím, že to už nemohu déle odkládat, protože zdejší fanoušci se mě neustále ptají, a když sem jezdím tak často, odpovídá se mi na jejich otázky špatně. Určitě už brzy něco napíšu, protože po pár hodinách prochozených Prahou se mi imaginace roztáčí na plné obrátky.

Lidovky.cz: Vaše nejnovější kniha, Příšerné příběhy vánoční, dává už z názvu tušit hlavní téma. Ale proč Vánoce? Vždyť ty mají být svátky klidu?
V Británii mají strašidelné historky z období Vánoc obrovskou a dlouhou tradici. Vzpomeňte na Dickensovu Vánoční koledu. To není zrovna roztomilý příběh! Tim Burton si o Vánocích taky nemyslí zrovna pěkné věci, jeho Můra noční, předvánoční je toho důkazem. Nevím, jestli je to tím, že jsme se narodili ve stejný den, ale mám to stejně. A příběhy se psaly samy. Stačilo vytvořit si klasický vánoční seznam: Stromeček, jmelí, duch minulých Vánoc, sněhuláci, hlavně sněhuláci! Jak říkám, psalo se to samo.

Spisovatel Chris Priestley

Spisovatel Chris Priestley. Foto Richard Klíčník

Lidovky.cz: Stejně jako u předchozích knih stojí povídky obsažené v nové knize především na pomalém, ale precizním budování hutné atmosféry. Nemyslíte, že je kniha pro dnešní děti trochu pomalá?

Pro některé děti zcela určitě. Na tabletu je všechno hned, a když vás něco nudí, prostě to přeskočíte. Ale jsou tu ještě jiné děti. Dokazuje to, že moje knihy vyšly už ve dvaadvaceti zemích. Pořád je tu někdo, kdo se rád bojí. Když si vzpomenu na svoje dětství, měl jsem vždycky daleko raději plíživou hrůzu než bezduché krváky. A právě to nabízím čtenářům svých knih.

Spisovatel Chris Priestley
Chris Priestley: Příšerné příběhy Vánoční

Lidovky.cz: V Británii kniha vyšla pouze elektronicky. Jak si to vysvětlujete?
Nechci zpochybňovat rozhodnutí svého nakladatele, ale v tomto případě vážně nevím. Původně jsem chtěl Příšerné příběhy vánoční vydat sám se svou agentkou, ale v nakladatelství o novou knížku moc stáli a přemlouvali mě, abych ji vydal u nich. Když pak nedošlo na papírovou verzi, byl jsem poněkud rozčarovaný, protože elektronickou knihu těžko nadělíte pod stromeček. Proto jsem byl nadšený, když se Argo rozhodlo udělat knihu na papíru. Ještě nadšenější jsem byl, když jsem viděl ilustrace Lucie Strakové, které ctí styl předchozího výtvarníka. Věřím, že až můj britský nakladatel uvidí českou verzi, přehodnotí své rozhodnutí. Také doufám, že kniha vyjde s českými ilustracemi i jinde na světě.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat