Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vězení umění: Uměním ke svobodě. Nebo k 'dece'

Kultura

  7:00
Základem pro vznik dokumentu Vězení umění byl projekt Věznice: místo pro umění. „Prvoligoví“ čeští výtvarníci a lidé ve výkonu trestu měli pracovat na společných dílech a ta potom vystavit v Moravské galerii v Brně a v pražském Doxu.

Vězení umění foto: Artcam

Cílem snímku není zaznamenat vznik oněch artefaktů – jejich konečnou podobu ani nespatříme. Což není to jediné, co by možná podle někoho do podobného dokumentu „patřilo“, a přitom zůstává mimo oblast režisérova zájmu: nedozvíme se třeba, až na drobné náznaky, proč a na jak dlouho jsou vězni vlastně odsouzeni.

Vězení umění

Hlavní téma je tu vypreparováno a očištěno od velké části materiálu, z nějž vyrostlo. Režisér sleduje možnost (či nemožnost) překračovat různé podoby bariér: těch, které omezují svobodu člověka, limitují jeho kreativitu nebo jeho vztahy s ostatními lidmi.
Přirozenou sílu mají výpovědi odsouzených (ve všech případech lidí s uměleckými sklony a zkušenostmi) o vězeňském provozu, stejně jako záběry lakonicky dokumentující prostředí věznic. Nebo třeba informace (opět servírovaná spíše mimochodem), že spoluvězni jednoho z účastníků neunesli jeho slávu a dali mu „deku“.

Kde začíná groteska?

Tím nejdůležitějším je v tomto filmu nicméně reflexe vztahu umělců vězňů s umělci profesionály. Jsme svědky nadějných souznění, která však často končí trapným tichem, když protagonisté brzy narazí na hranice společných zájmů a zkušeností.

Vězení umění

Spíše skeptický pohled na uměle vyvolané přiblížení vždy dvou lidí, v něčem podobných a v mnohém hodně rozdílných, sám končí trochu rozpačitě. Skutečnost, že prvotní nadšení účastníků vystřídala trpkost, ilustruje groteskní hraná etuda výtvarníka Michala Pěchoučka, u níž si nejsme jisti, kde vlastně začala a co bylo ještě neinscenováno a snad myšleno vážně. Jako by na tom zase tak moc nezáleželo. Ale na čem potom?

Vězení umění

ČR 2012
Režie: Radovan Síbrt
Premiéra 30. 5. 2013

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat